PB I-3/4117/IN-13/USB/2006/AA - Odliczanie od podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków na remont przed zakończeniem budowy budynku mieszkalnego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 maja 2006 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I-3/4117/IN-13/USB/2006/AA Odliczanie od podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków na remont przed zakończeniem budowy budynku mieszkalnego

Pytanie podatnika dotyczy odliczania wydatków na remont przed zakończeniem budowy budynku mieszkalnego.

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi odmawia zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie Nr USI/13/1183/AK/06 z dnia 23 marca 2006 r.

W dniu 10.02.2006 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie z wnioskiem o dokonanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Przedmiotowy wniosek został następnie uzupełniony w dniu 10.03.2006 r.

Wątpliwości Pani powstały na tle następującego stanu faktycznego.

Zgodnie z dziennikiem budowy w grudniu 2004 r. ukończyła Pani budowę budynku mieszkalnego. Ze względu na brak środków finansowych budynek ten nie został zgłoszony do użytkowania. W 2005 r. poniosła Pani wydatek na zakup pokrycia dachowego w postaci gontów bitumicznych (uprzednio dach pokryty był papą), który to wydatek chciałaby Pani odliczyć w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego. W Pani ocenie, pomimo braku pozwolenia na użytkowanie przedmiotowego budynku, przysługuje Pani prawo odliczenia z tytułu poniesionego w 2005 r. wydatku w ramach przedmiotowej ulgi.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie w wydanym w dniu 23.03.2006 r. postanowieniu USI/13/1183/AK/06 nie podzielił poglądu wyrażonego w złożonym wniosku.

Nie zgadzając się z powyższym, w dniu 29.03.2006 r. złożyła Pani zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza co następuje:

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.

Na wstępie należy podkreślić, iż zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, każda ulga podatkowa stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości podatkowej. W konsekwencji o prawie do odliczenia może decydować wyłącznie literalne brzmienie obowiązujących przepisów; w przypadku ulgi remontowo-modernizacyjnej będzie to ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Tym samym organy podatkowe, jakkolwiek rozumieją Pani trudną sytuację rodzinną i zdrowotną, muszą opierać się na ścisłej wykładni przepisów uprawniających do skorzystania z przedmiotowej ulgi.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Stosownie natomiast do postanowień art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy, podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art. 27 i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a ponadto przedmiotowe wydatki:

1. mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27a ust. 17 ustawy),

2. zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy),

3. nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy)

4. dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy).

O ile przytoczone warunki zostaną spełnione łącznie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku na zasadach określonych w art. 27a ust. 3 pkt 2, ust. 4, ust. 5, ust. 10 oraz ust. 15 ustawy.

Podkreślenia wymaga również fakt, iż ustawodawca nie uzależnił prawa do omawianej ulgi od innych, niż wyżej wymienionych, warunków.

W przedmiotowej sprawie istotne jest zatem wyjaśnienie pojęcia remontu i modernizacji. Określając w przepisach ustawy zasady korzystania przez podatników z ulg mieszkaniowych, ustawodawca nie zdefiniował w nich ani pojęcia "remontu i modernizacji", ani pojęcia "budowy". Wg słownika języka polskiego, remont to naprawa czegoś, doprowadzenie do stanu używalności, zaś modernizacja to "unowocześnienie, uwspółcześnienie czegoś" - Mały Słownik Języka Polskiego - Warszawa 1969 r.

Odwołując się również do przepisu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.) stwierdzić należy, iż pod pojęciem remontu należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Remont budynku może być zatem przeprowadzony dopiero po uprzednim jego wybudowaniu i oddaniu do użytku w sposób przewidziany przepisami prawa - a zatem otrzymaniu decyzji o odbiorze technicznym (całkowitym lub częściowym). W przeciwnym wypadku nie istnieje przedmiot remontu. Powyższe znajduje potwierdzenie zarówno w przepisach prawa budowlanego, jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, na gruncie których, pojęcie budowy występuje niezależnie od pojęcia remontu. Tym samym, do czasu formalnego zakończenia - zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami - procesu inwestycyjnego polegającego na budowie budynku mieszkalnego i następnie jego oddaniem do użytku, nie można uznać, iż mamy do czynienia z jego remontem. W konsekwencji wydatki mieszkaniowe, poniesione na rzecz tego budynku, do czasu formalnego oddania go do użytku, nie mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej.

W Pani przypadku, z uwagi na brak pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego, zakres inwestycji jest przesądzony i stanowi inwestycję w postaci budowy a nie remontu.

Mając powyższe na uwadze, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi orzeka jak na wstępie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl