PB I-2/4117/IN ? 16/DUS Ł-G/06/MM - Opodatkowanie dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej w ramach spółki jawnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 sierpnia 2006 r. Izba Skarbowa w Łodzi PB I-2/4117/IN ? 16/DUS Ł-G/06/MM Opodatkowanie dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej w ramach spółki jawnej

Pytanie podatnika

Czy w opisanym stanie faktycznym dochody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej w ramach spółki jawnej mogą być opodatkowane według liniowej - 19% - stawki podatku dochodowego?

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 15.07.2006 r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna Nr US I-2/415/21/2006 z dnia 06.07.2006 r., zmienia ww. postanowienie.

W dniu 07.06.2006 r. wystąpił Pan do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna z wnioskiem o dokonanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej stawką liniową w wysokości 19%. Wątpliwości Pana powstały na tle następującego stanu faktycznego:

W latach 1996-2005 był Pan zatrudniony przez francuską grupę "C" na stanowisku techniczno-handlowym. Do Pana zadań należało pozyskiwanie nowych klientów w Polsce dla firm należących do tej grupy. W ramach swoich obowiązków odwiedzał Pan swoich klientów w Polsce, prezentował nowe wyroby oraz doradzał w sprawach technicznych. Zaznacza Pan, że kontrakt o pracę nie przewidywał sytuacji, w której osobiście sprzedawałby Pan towary firm grupy "C".

W październiku 1998 r. rozpoczął Pan równolegle prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W ramach tej działalności sprowadzał Pan, a następnie sprzedawał towary firm grupy "C" jak też innych polskich i zagranicznych firm.

Od marca 2004 r. jedna z firm należąca do grupy "C" zaprzestała wypłacać Panu wynagrodzenie. Jednocześnie - w ramach prowadzonej przez siebie działalności - zakończył Pan współpracę handlową z tą firmą, przy czym z dwoma innymi firmami należącymi do grupy, do tej pory utrzymuje Pan kontakty handlowe. W czerwcu 2005 roku ostatecznie rozwiązano z Panem umowę o pracę, a zaległe wynagrodzenie zostało skompensowane przez firmę "C" wartością przekazanego Panu towaru handlowego.

Od 2004 roku do chwili obecnej dochody z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowuje Pan 19% stawką liniową. Wskazuje Pan, iż w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej nigdy nie wykonywał Pan usług na rzecz gupy "C" i nie otrzymywał Pan z tego tytułu żadnych przychodów. Wobec czego - w Pana ocenie - dochody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej w ramach spółki jawnej mogą być opodatkowane według liniowej - 19% - stawki podatku dochodowego.

Organ podatkowy pierwszej instancji nie podzielił Pana stanowiska i w postanowieniu z dnia 06.07.2006 r. Nr US I-2/415/21/2006 stwierdził, iż wykonując obowiązki pracownika grupy "C" jak również prowadząc samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie handlu, oferował Pan do sprzedaży towary firmy "C". Świadczy to o wykonywaniu przez Pana w ramach działalności gospodarczej czynności, które wykonywał Pan jako pracownik dla swojego pracodawcy.

Nie zgadzając się z powyższym, w dniu 15.07.2006 r. - za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna - złożył Pan zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.

W złożonym zażaleniu podtrzymuje Pan swoje dotychczasowe stanowisko, iż obowiązki wykonywane na podstawie umowy o pracę nie pokrywają się z czynnościami wykonywanymi w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, a zatem w Pana ocenie w przedstawionym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym ma Pan prawo do opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zauważa, co następuje:

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy. Przepis art. 30c ww. ustawy stanowi, iż podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników o których mowa w art. 9a ust. 2 z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym przepisem możliwości wyboru sposobu opodatkowania według stawki 19% zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy. Zatem cytowany przepis art. 9a ust. 3 ww. ustawy nie ogranicza możliwości wyłączenia z opodatkowania podatkiem liniowym w sytuacji, w której zakres działalności pracodawcy jest tożsamy z zakresem działalności gospodarczej byłego pracownika.

W przedmiotowym stanie faktycznym faktem bezspornym jest, że w okresie od października 1998 r. do marca 2004 r. równocześnie współpracował Pan w ramach prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej z firmami należącymi grupy "C" oraz uzyskiwał Pan dochody z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej z grupą "C". Jednakże - jak wynika z opisanego przez Pana stanu faktycznego - będąc odbiorcą towarów handlowych swojego byłego pracodawcy nie uzyskiwał i nie uzyskuje Pan od niego przychodów ze świadczenia usług, przeciwnie ponosi Pan wydatki na zakup towarów handlowych.

W konsekwencji ustalanie, czy charakter usług świadczonych, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na rzecz byłego pracodawcy odpowiada czynnościom wykonywanym na podstawie umowy o pracę, jest w tej sytuacji bezzasadne.

Zatem, jeśli nie uzyskuje Pan przychodu ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej odpowiadających czynnościom, które wykonuje Pan w ramach stosunku pracy, nie traci Pan prawa do opodatkowania podatkiem liniowym wg stawki 19%.

Mając powyższe na uwadze, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi nie podziela stanowiska Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, iż czynności wykonywane przez Pana w ramach prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej odpowiadają czynnościom wykonywanym na podstawie umowy o pracę. Zatem w konsekwencji może Pan skorzystać z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej stawką 19%, na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl