PB-7/033-0344-2558/02/IK

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 grudnia 2002 r. Ministerstwo Finansów PB-7/033-0344-2558/02/IK

W odpowiedzi na pismo z dnia 30 października 2002 r., Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, co następuje:

Kwestie związane z opodatkowaniem, wypłacanych przez podmioty polskie podmiotom zagranicznym należności z tytułu nabycia praw do korzystania z oprogramowania komputerowego, jako dochody z praw autorskich lub praw pokrewnych, w tym również ze sprzedaży tych praw, wynikają z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 64, poz. 654, z późn. zm.). Zgodnie z postanowieniami ww. art. 21 ustawy podatek ten wynosi 20% uzyskanego przychodu.

W przypadku gdy podatnik uzyskujący tego rodzaju dochody ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w państwie, z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania podatek ten wynika z ww. umowy o upo i podlega on modyfikacji.

W celu prawidłowego zastosowania umowy o upo należy dokonać klasyfikacji dochodów uzyskanych z transakcji dotyczących programów komputerowych. W obrocie transakcje tego typu występują w trzech postaciach:

1. transakcje, których przedmiotem jest przeniesienie własności całości praw autorskich do programu komputerowego, z których dochód stanowi dochód z kapitału,

2. transakcje, których przedmiotem jest przeniesienie prawa do części praw autorskich do oprogramowania komputerowego (bez przeniesienia przez cedenta ich całości), z których dochód stanowi należność licencyjną,

3. transakcje, których przedmiotem jest sprzedaż produktu jakim jest oprogramowanie komputerowe, z których dochód stanowi zysk przedsiębiorstwa.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w Komentarzu do Modelowej Konwencji OECD (wersja z 2000 r.), za należności licencyjne w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w przypadku gdy płatności są dokonywane w związku z nabyciem części praw do programu komputerowego uznaje się te płatności, które są dokonywane z tytułu udzielenia praw do użytkowania programu w sposób, który bez tego rodzaju zezwolenia stanowiłby naruszenie praw autorskich.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż wszelkie licencje na powielanie i publiczne rozpowszechnianie programów bądź oprogramowania zawierającego program komputerowy, jak również na ich modyfikację, oraz publiczną prezentację są przykładem umów, przy realizacji których dokonywane płatności są traktowane jako należności licencyjne.

Inny problem stanowi kwestia tego, czy płatności związane z przekazywaniem praw do programów komputerowych w ogóle wchodzą w zakres pojęcia należności licencyjnych w rozumieniu umów o upo, w przypadku gdy oprogramowanie komputerowe nie jest wyraźnie wymienione w definicji należności licencyjnych w danej umowie.

W takim przypadku, zgodnie z powszechnie przyjętym stanowiskiem wyrażonym w Komentarzu do Modelowej Konwencji OECD (pkt 13 Komentarza do Art. 12 - wersja z 2000 r.) oprogramowanie komputerowe, o ile ustawodawstwo wewnętrzne dotyczące praw autorskich bezpośrednio tego nie stanowi, ma być traktowane jako utwór literacki, artystyczny lub naukowy, przy czym o ile ustawodawstwo wewnętrzne nie stanowi inaczej, najbardziej realistyczne jest traktowanie programu jak dzieła naukowego.

Zgadnie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904, z późn. zm.), programy komputerowe podlegają ochronie jak dzieła literackie, co w pełni potwierdza sposób rozumowania wyrażony w ww. Komentarzu, gdyż dzieło literackie podlega zawsze w umowach o upo identycznemu traktowaniu jak dzieło naukowe.

Zgodnie z przeważającą praktyką traktatową należności licencyjne są zdefiniowane jako "wszelkiego rodzaju należności uzyskiwane z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania każdego prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego…" i obejmują również należności za użytkowanie oprogramowania komputerowego traktowanego jak lub jako dzieło literackie.

Należy zaznaczyć, iż należności wypłacane za użytkowanie lub prawo do użytkowania oprogramowania komputerowego mieszczą się w definicji należności licencyjnych zawartych przez Polskę umowach o upo, bez względu na to czy zostało to literalnie stwierdzone w danej umowie (np. umowa z Portugalią i z Kazachstanem).

Biorąc powyższe pod uwagę, należności wypłacane przez polską spółkę M. Interactive PD z o.o. (M. Polska) spółce M. Inreractive Israel Limited (M. Izrael) w zamian za udzielenie polskiej spółce licencji wraz z prawem do udzielania dalszych sublicencji na rzecz ostatecznych użytkowników oprogramowania w Polsce stanowią należności licencyjne.

Opublikowano: LEX nr 6955