PB 4/AK-8214-1877-196/00 - Koszty wynikające z umów zawieranych między Spółką a jej udziałowcami

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 sierpnia 2000 r. Ministerstwo Finansów PB 4/AK-8214-1877-196/00 Koszty wynikające z umów zawieranych między Spółką a jej udziałowcami

Odpowiadając na pismo z dnia 09.06.2000 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem określonych w art. 16 ust. 1. Jeżeli więc spółka uzyskuje świadczenia od osób trzecich, a do takich należy zaliczyć nawet udziałowców jeżeli nie występują w stosunkach ze spółką w charakterze udziałowców, koszty związane ze świadczeniami dokonywanymi przez te osoby są kosztem uzyskania przychodów jeżeli spełnione są przesłanki wynikające ze wspomnianego art. 15 ust. 1 ustawy.

Jednakże, jak dowodzi praktyka, w przypadku umów zawieranych między Spółką, a jej udziałowcami często dochodzi do wystąpienia nieprawidłowości powodujących bądź to nieważność takich umów, bądź zasadne nieznanie kosztów związanych z takimi umowami za koszty uzyskania przychodów. Jako przykład podać można następujące przypadki:

- o naruszenie art. 15 ust. 1, bowiem umowa między spółką a jej udziałowcem jest umową pozorną, tj. ma jedynie uzasadnić transfer dochodów ze spółki do jej udziałowca (lub osoby powiązanej z udziałowcem) mimo rzeczywistego braku świadczenia udziałowca na rzecz spółki,

- o naruszenie art. 203 Kodeksu handlowego powodującego, że umowa między spółką a jej udziałowcem jest nieważna,

- o naruszenie art. 235 Kodeksu handlowego powodujące, że "wynagrodzenie" wypłacane udziałowcowi jest nienależne, bowiem uchwała w tym zakresie dotknięta jest sankcją nieważności.

Dlatego też Ministerstwo Finansów, podtrzymując stanowisko wyrażone w przytoczonych przez Spółkę pismach Ministerstwa, pragnie jednak wyjaśnić, iż tezy wynikające z tych pism dotyczą sytuacji kiedy umowy cywilnoprawne nie są dotknięte wadami o których wyżej mowa oraz że i w przypadku każdej takiej umowy wymagane jest indywidualne podejście organów podatkowych do kwestii kosztów z niej wynikających.

ZASTĘPCA DYREKTORA DEPARTAMENTU

(mgr Bożena Ogrodowczyk)

Do wiadomości:

Izba Skarbowa w Zielonej Górze

Opublikowano: LEX nr 6846