PB-3/4117-SIP-7/05 - Odliczenie od dochodu wydatków rehabilitacyjnych poniesionych na zakup zmywarki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 maja 2005 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB-3/4117-SIP-7/05 Odliczenie od dochodu wydatków rehabilitacyjnych poniesionych na zakup zmywarki.

Pytanie podatnika

Dotyczy odliczenia od dochodu osiągniętego za 2004 rok wydatków rehabilitacyjnych poniesionych na zakup zmywarki.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia Pani ... z dnia 29 marca 2005 roku na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 21 marca 2005 roku nr DL II/415-IX/25-13/05 uznającego za nieprawidłowe stanowisko Pani w kwestii odliczenia od dochodu wydatków rehabilitacyjnych poniesionych na zakup zmywarki

- odmawiam zmiany postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 21 marca 2005 roku nr DL II/415-IX/25-13/05.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2005 roku wystąpiła Pani do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w przedmiocie odliczenia od dochodu osiągniętego za 2004 rok wydatków rehabilitacyjnych poniesionych na zakup zmywarki na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) twierdząc, że przebyta w lutym 2003 roku operacja stała się przyczyną Pani niepełnosprawności, przyczyniając się do trudności w wykonywaniu czynności życiowych, podpierając również swoje stanowisko faktem nieprzedstawienia wykazu sprzętu gospodarstwa domowego przez ustawodawcę. W odpowiedzi na zapytanie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 21 marca 2005 roku nr DL II/415-IX/25-13/05 uznał Pani stanowisko za nieprawidłowe.

Na postanowienie to 29 marca 2005 roku wniosła Pani zażalenie.

W zażaleniu wniosła Pani, iż zmywarka jest dla Pani sprzętem indywidualnym, na stałe zamontowanym w mieszkaniu, które to mieszkanie nie jest ogólnodostępne i nie służy do korzystania przez inne osoby, jak również że brak jest wykazu sprzętu gospodarstwa domowego przedstawionego przez ustawodawcę. Ponadto twierdzi Pani, że zmywarka poza ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przyczynia się do poprawy stanu Pani zdrowia oraz odwołuje się do art. 26 ust. 7a pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - odliczeniu podlegają wydatki na zaadoptowanie i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2005 roku nr PB-3/4117-SIP-7-I/05 (odebrane 27 kwietnia 2005), otrzymała Pani siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zgromadzonego materiału dowodowego, z którego Pani nie skorzystała.

Dyrektor Izby Skarbowej, rozpatrując zażalenie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niesprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Uzupełniając o art. 26 ust. 1 pkt 6 - odliczenia z art. 21 ust. 1 pkt 7a obejmują wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Zmywarka jest sprzętem gospodarstwa domowego o charakterze ogólnodostępnym służącym jednocześnie do użytku powszechnego, a więc nie cechuje się indywidualnym przeznaczeniem i niezbędnością w rehabilitacji, pomimo iż może ułatwiać wykonywanie czynności życiowych w związku z niepełnosprawnością, sprzęt ten został przez ustawodawcę w sposób wyraźny wykluczony w treści samego artykułu. Natomiast fakt dostępności bądź korzystania z mieszkania przez inne osoby, jak również sposób zamontowania zmywarki w mieszkaniu, nie ma wpływu na charakter interpretacji powyższego przepisu. Ponadto odnosząc się do zarzutu co do braku przedstawienia przez ustawodawcę wykazu sprzętu gospodarstwa domowego, zakwalifikowanie zmywarki do naczyń jako taki właśnie sprzęt do dnia 1 maja 2004 roku regulowało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) natomiast od dniem 1 maja 2004 roku rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844). Art. 26 ust. 7a pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż nie odnosi się do sprzętu gospodarstwa domowego, co ustawodawca w sposób wyraźny zaznaczył regulując to zagadnienie w art. 26 ust. 7a pkt 3 . Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Na niniejszą decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w terminie 30 dni od daty otrzymania niniejszego rozstrzygnięcia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl