PB 3-345-IP-8214-58/2002 - Opodatkowanie dochodów szkół wyższych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 maja 2002 r. Ministerstwo Finansów PB 3-345-IP-8214-58/2002 Opodatkowanie dochodów szkół wyższych

Odpowiadając na pismo z dnia 15 lutego 2002 r. L.dz. 28/OWU Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:

Wyższe szkoły wojskowe działają na podstawie ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 10, poz. 40 z późn. zm.) z uwzględnieniem niektórych przepisów ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 27 ustawy o szkolnictwie wyższym (który ma również zastosowanie do wyższych szkół wojskowych) uczelnie są zwolnione z podatków z wyjątkiem działalności gospodarczej; przy czym chodzi tu o środki finansowe uzyskiwane z wydzielonej działalności innej niż np. z odpłatnej działalności badawczej, czy opłat za zajęcia dydaktyczne.

Natomiast zasady gospodarki finansowej reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni (Dz. U. Nr 84. poz. 380, z późn. zm.) z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 października 1993 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej akademii wojskowych (Dz. U. Nr 103, poz. 475).

W przepisach rozporządzenia Rady Ministrów przewidziano zasady rozliczania kosztów bezpośrednich wydziałowych i ogólnych kosztów uczelni na poszczególne rodzaje działalności prowadzonej przez uczelnie.

W art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) uchylone zostały przepisy niektórych ustaw szczególnych (w tym również ww. ustawy o szkolnictwie wyższym) przyznające ulgi i zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych.

Jednocześnie w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidziane zostało zwolnienie od podatku dochodów podatników nie będących przedsiębiorstwami państwowymi, spółdzielniami, czy spółkami, których celem statutowym jest m.in. działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa w tym również polegająca na kształceniu studentów - w części przeznaczonej na wymienione cele.

W świetle zatem powyższych przepisów przy rozpatrywaniu opodatkowania jednostki organizacyjnej wyższej uczelni należy uwzględniać nie tylko strukturę organizacyjną oraz charakter działalności danej jednostki ale również cel na jaki przeznaczone zostaną dochody osiągnięte przez tę jednostkę.

W konkretnej zatem sytuacji, ponieważ dochody uzyskane przez Wojskową Akademię Techniczną Ośrodek Wdrożeniowo-Usługowy na działalności gospodarczej polegającej m.in. na obsłudze obiektów i terenów Akademii, usługach hotelarskich, gastronomicznych, kateringowych, obsłudze imprez rekreacyjno-sportowych itp. są przeznaczone na fundusz rozwoju uczelni - dochody te będą wolne od podatku na podstawie ww. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przypadku jednak gdyby dochód zadeklarowany na fundusz rozwoju uczelni został wydatkowany na inny cel, wówczas - stosownie do przepisu art. 25 ust. 4 omawianej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - podatek od tego dochodu należy bez wezwania wpłacić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku.

Opublikowano: LEX nr 6925