PB-3/005-SIP-207/06 - Zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 czerwca 2006 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PB-3/005-SIP-207/06 Zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

- zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 21 marca 2006 r. Nr PG1/415-2/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii zwrotu VAT z tytułu poniesionych wydatków na remont mieszkania wynajmowanego osobie fizycznej na cele mieszkalne.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 15 stycznia 2006 r. wystąpiła Pani do Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii zwrotu VAT z tytułu poniesionych wydatków na remont mieszkania wynajmowanego osobie fizycznej na cele mieszkalne.

We wniosku przedstawiła Pani stan faktyczny - nie prowadzi działalności gospodarczej, dochody z najmu rozlicza na zasadach ogólnych, wydatki mieszkaniowe stanowią koszty uzyskania przychodu z najmu (nie korzysta z ulgi remontowej).

Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie, podaje Pani, że przysługuje jej zwrot VAT na zasadach ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, ponieważ nie jest osobą fizyczną, o której mowa w art. 4 ust. 1.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 21 marca 2006 r. Nr PG1/415-2/06 uznał, że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia stwierdzono, że usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe zwolnione zostały od podatku od towarów i usług - stosownie do załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). W myśl art. 4 ust. 1 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności jako podatnicy podatku dochodowego od towarów i usług w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zdaniem organu pierwszej instancji w przedmiotowej sytuacji nie ma przeszkód do skorzystania z prawa do zwrotu części wydatków poniesionych na remont wynajmowanego lokalu mieszkalnego.

Na ww. postanowienie nie złożyła Pani zażalenia, zatem stało się ono ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo i należy je zmienić.

W myśl art. 14b § 5 organ odwoławczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z urzędu, jeżeli postanowienie to rażąco narusza obowiązujące prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej stanowisko przedstawione przez Panią, a następnie ocenione przez Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego jako prawidłowe należy uznać za błędne.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468), osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

1. budową budynku mieszkalnego;

2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Natomiast w myśl art. 4 ust. 1 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Treść tego zapisu wyklucza zatem prawo do skorzystania ze zwrotu w stosunku do osób, które dokonywały inwestycji, o których mowa w art. 3 ust. 1, w związku z prowadzoną działalnością w tym zakresie. Wskazując zatem na załącznik nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe, zwolnione zostały od podatku od towarów i usług, zauważyć można, że sam fakt wymienienia tej czynności (wynajmu) jako zwolnionej z VAT, powoduje, iż co do zasady podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym należy przyjąć, iż podjęcie inwestycji, o której mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o zwrocie VAT, w celu wynajęcia budynku czy lokalu powoduje, iż uznać można, że czynności te wykonywane są w celu wykonania czynności (wynajmu) podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy udzielając przedmiotowej interpretacji w postanowieniu z dnia 21 marca 2006 r. Nr PG1/415-2/06 zastosował wykładnię celowościową, uznając, iż skoro podatnicy dokonujący wynajmu nieruchomości lub lokali mieszkalnych na cele mieszkalne, zwolnieni są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (zwolnienie przedmiotowe), zatem nie zachodzi sytuacja, o której mowa w powołanym art. 4 ust. 1 ustawy o zwrocie VAT.

Natomiast w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej należałoby przyjąć, że w niniejszej sprawie zastosowanie znajduje wykładnia literalna. Zatem dokonując wynajmu nieruchomości lub lokali mieszkalnych na cele mieszkalne, jako osoba podlegająca co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT (korzystająca jedynie ze zwolnienia przedmiotowego), nie może Pani ubiegać się o zwrot części podatku VAT od wydatków związanych z taką nieruchomością lub lokalem, poniesionych w czasie, kiedy nieruchomości lub lokal był przedmiotem wynajmu.

Ponadto organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 5 cyt. Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego wywiera skutek, począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ul. dr E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl