PA II-8168/103/2003/KR/4800 - (bez tytułu).

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 września 2003 r. Ministerstwo Finansów PA II-8168/103/2003/KR/4800 (bez tytułu).

W związku z pytaniami kierowanymi do Ministerstwa Finansów w sprawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 maja 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 137, poz. 1305) Departament Podatku akcyzowego uprzejmie informuje.

1. Zgodnie z poz. 11 załącznika nr 1 oraz poz. 14 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego, w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2003 r. opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w wysokości 1.800,00 zł/1.000 l podlegają oleje smarowe (tj. np. oleje bazowe, podstawowe służące do produkcji gotowych olejów smarowych jak i gotowe oleje smarowe) z wyłączeniem olejów silnikowych.

Natomiast oleje silnikowe bez względu na symbol PKWiU zgodnie z poz. 13 załącznika nr 1 oraz bez względu na kod PCN zgodnie z poz. 14 pkt 3 lit. d załącznika nr 3 do w/w rozporządzenia opodatkowane są stawką podatku akcyzowego w wysokości 1.129,00 zł/1.000 l.

Stawka akcyzy na olej silnikowy, wymieniona w poz. 13 zał. nr 1 i poz. 14, pkt 3, lit. d zał. nr 3 do rozporządzenia, jest szczególną regulacją w stosunku do stawki podatku akcyzowego, wymienionej w poz. 11 zał. nr 1 i poz. 14 zał. nr 3, a zatem należy ją traktować jako lex specjalis, który ma pierwszeństwo przed przepisem ogólnym.

Jak wynika z powyższych wyjaśnień wszystkie oleje smarowe produkowane w kraju oraz importowane wytwarzane z minerałów bitumicznych objęte są podatkiem akcyzowym. Zatem w celu przeciwdziałania podwójnemu opodatkowaniu gotowych olejów smarowych (innych niż silnikowe) na mocy § 16 ust. 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2003 r. w sprawie podatku akcyzowego, w brzmieniu nadanym rozporządzeniem w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 145, poz. 1407) - w przypadku nabycia olejów smarowych podstawowych (bazowych), opodatkowanych podatkiem akcyzowym, zużywanych do produkcji gotowych olejów smarowych (innych niż silnikowe) również objętych akcyzą - podatnicy mogą zwiększyć podatek naliczony VAT, o kwotę podatku akcyzowego zawartego w cenach zakupu lub o kwotę podatku akcyzowego zapłaconego od importu tych wyrobów.

Ponadto podatnik, na podstawie regulacji § 16 ust. 5a w/w rozporządzenia, może powiększyć podatek naliczony VAT o kwotę podatku akcyzowego, już przy nabyciu wyrobów, które są przeznaczone do wytwarzania przez podatnika określonych w/w przepisem towarów. Jednakże w przypadku ich wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem lub do wytworzenia paliw silnikowych i olejów opałowych oraz towarów przeznaczonych do użycia jako paliwo silnikowe lub oleje opałowe, podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego poprzez złożenie deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym dokonał powiększenia podatku naliczonego i wpłacić zaległe należne budżetowi zobowiązanie podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę. W przypadku niedokonania powyższej korekty i stwierdzenia przez organ podatkowy powyższych nieprawidłowości, będzie mieć również zastosowanie art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

2. Zgodnie z pkt 5 objaśnień do zał. nr 1 i pkt 4 objaśnień do zał. nr 3 do rozporządzenia z dnia 28 lipca 2003 r. dla celów podatkowych przyjmuje się objętość olejów silnikowych w temperaturze 15°C, w przypadku wyznaczania objętości olejów silnikowych poprzez ważenie i pomiar gęstości, jako podstawę do obliczeń należy przyjąć masę oleju silnikowego.

W związku z objęciem podatkiem akcyzowym wszystkich olejów smarowych zasadę tę (tj. przyjmowania objętości olejów w temperaturze 15°C) należy stosować nie tylko w stosunku do olejów silnikowych, ale również do olejów smarowych wszystkich typów.

3. Podatkiem akcyzowym objęte zostały wyroby klasyfikowane do grupy PKWiU 23.20, ponieważ do grupy tej zalicza się również oleje odpadowe - przepracowane, oznacza to, iż podlegają one opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Jednakże nie w każdym przypadku powstaje obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym od tych wyrobów.

Pozostawienie zużytego oleju smarowego (np. na stacji wymiany oleju lub oddanego do punktu zbiórki takiego oleju) nie jest czynnością wymienioną w art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) i nie podlega opodatkowaniu tymi podatkami.

Opodatkowaniu podlegałoby oddanie przez podatnika VAT zużytego oleju, jeżeli z umowy wynikałoby, że ojej ten jest przedmiotem jakiejkolwiek transakcji (określonej w art. 2 ww. ustawy), np. firma dokonująca wymiany oleju dokonuje jego skupu i obniża cenę usługi o wartość pozostawionego oleju. W takich przypadkach można byłoby to uznać (w odniesieniu do "pozostawiającego" olej) za zamianę towaru na usługę zwolnioną na podstawie art. 7. ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, ale tylko w przypadku, jeżeli zostałyby spełnione warunki określone w tym przepisie.

Ponadto w przypadku spełnienia tych warunków zużyty olej smarowy, jako towar używany podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego na mocy ustawy. Natomiast podmioty dokonujące przeklasyfikowania tych olejów są traktowane jako wytwarzające nowy wyrób (posiadający odrębny symbol PKWiU).

Podmioty przerabiające oleje odpadowe - przepracowane, zużywając je jako komponent do produkcji, mogą dokonać odliczenia tego podatku od wytwarzanych wyrobów na podstawie § 15 ust. 1 i § 15 ust. 5a w/w rozporządzenia.

4. Zgodnie z poz. 26 załącznika nr 1 do rozporządzenia z dnia 22 marca 2002 r. podatkiem akcyzowym obciążony jest gaz płynny służący do tankowania pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem.

Obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstaje dla podatników sprzedających gaz płynny, w części, w której jest on tankowany do pojazdów samochodowych, co wynika z § 12 ust. 1 pkt. 6 w/w rozporządzenia.

5. W związku z wejściem w życie rozporządzenia z dnia 28 lipca 2003 r. z dniem 1 września br., sprzedaż wyrobów akcyzowych dokonana po dniu 1 września 2003 r., a nabytych uprzednio, tj. przed dniem wejścia w życie przedmiotowego rozporządzenia bez podatku akcyzowego, nie podlega opodatkowaniu akcyzą.

Oznacza to, iż nabywcy wyrobów akcyzowych, którzy dokonali ich zakupu przed dniem 1 września 2003 r., tj. bez podatku akcyzowego - z dniem dokonania ich sprzedaży po dniu wejścia w życie przedmiotowego rozporządzenia - nie podlegają obowiązkowi podatkowemu w podatku akcyzowym w stosunku do tych towarów.

6. Obciążone podatkiem akcyzowym są produkty rafinacji ropy naftowej (w tym również oleje silnikowe) i towary przeznaczone do zużycia jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych oraz olejów opałowych. Natomiast różnego rodzaju preparaty smarne lub przeciwstukowe będące produktem syntezy nie sklasyfikowane do w/w wyrobów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Opublikowano: Dor.Podat. 2003/10/57