P1-P-443/61/04 - Opodatkowanie VAT czynności lekarzy weterynarii - wykonywanych na zlecenie Inspekcji Weterynaryjnej oraz w ramach działalności gospodarczej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 września 2004 r. Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile P1-P-443/61/04 Opodatkowanie VAT czynności lekarzy weterynarii - wykonywanych na zlecenie Inspekcji Weterynaryjnej oraz w ramach działalności gospodarczej

Pytanie podatnika

Czy zadania ustawowe wykonywane przez wyznaczonych w drodze decyzji administracyjnej lekarzy weterynarii nie będących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej będą od dnia 1 maja 2004 r. podlegały ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)?

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowania zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Jak zaznaczono w zapytaniu, jednostka wykonuje wyłącznie zadania nałożone przepisami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287).

Zatem w przypadku wykonywania czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy przez Inspektorat Weterynarii - nie będzie on podatnikiem podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy czynności te nie będą świadczone na podstawie umów cywilnoprawnych.

Przepisy ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej przewidują, że powiatowy lekarz weterynarii, w warunkach określonych w art. 16 tej ustawy, może wyznaczyć na czas określony lekarzy weterynarii lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do wykonywania niektórych czynności pomocniczych, nie będących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, do wykonywania określonych czynności. Wyznaczenie tych osób następuje w drodze decyzji administracyjnej powiatowego lekarza weterynarii określającej rodzaj i zakres czynności przekazanych do wykonania, a następnie poprzez zawarcie stosownej umowy.

Należy zauważyć, że stosownie do art. 5 ust. 3 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, lekarze weterynarii wyznaczeni do wykonywania określonych czynności, wykonują powierzone czynności pod nadzorem i w imieniu organów Inspekcji Weterynaryjnej.

Ponadto przychody osiągane przez lekarzy weterynarii wykonujących określone czynności na zlecenie i w imieniu Inspekcji Weterynaryjnej są kwalifikowane do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W myśl wskazanego przepisu przychodami z działalności wykonywanej osobiście są przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności.

Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 tej ustawy, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W związku z tym wykonanie czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287), zarówno przez Inspekcję Weterynaryjną, jak i wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii do wykonywania niektórych czynności pomocniczych lekarzy weterynarii lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego usługi badania zwierząt rzeźnych i mięsa, wykonywane przez lekarzy weterynarii na warunkach, o których mowa powyżej, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto należy zauważyć, że w załączniku nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką 7% pod poz. 152 (ex 85) wymienione zostały "usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej - wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku". Pod poz. 135 tego załącznika ujęto natomiast "usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych". Z kolei w wykazie usług zwolnionych (załącznik nr 4 do ustawy) pod poz. 9 (ex 85) wymieniono "usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych" (PKWiU 85.2).

Z powyższego wynika zatem, że usługi weterynaryjne świadczone przez lekarzy weterynarii w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej od 1 maja 2004 r. opodatkowane są stawką 7%.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl