P.P. 443-42/05 - Czy podatek należny może być pomniejszony o podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki związane z wytworzeniem (wybudowaniem) lokalu użytkowego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 listopada 2005 r. Urząd Skarbowy w Zakopanem P.P. 443-42/05 Czy podatek należny może być pomniejszony o podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki związane z wytworzeniem (wybudowaniem) lokalu użytkowego?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 16 sierpnia 2005 r. (data wpływu do tut. urzędu 17 sierpnia 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług zawartego w zapytaniu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółdzielnia zwróciła się z zapytaniem czy podatek należny może być pomniejszony o podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki związane z wytworzeniem (wybudowaniem) lokalu użytkowego.

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku spółdzielnia w 2004 roku poniosła wydatki w związku z budową lokalu użytkowego.

Powyższe wydatki zostały udokumentowane fakturami VAT. Na poczet realizacji powyższej inwestycji członek spółdzielni wpłacał zaliczkowo wkład budowlany i otrzymywał faktury VAT z naliczonym podatkiem od towarów i usług. Po zakończeniu inwestycji nastąpiło całkowite wydatków i na różnicę dla członka została wystawiona ostateczna faktura VAT będąc zamknięciem inwestycji. Członek spółdzielni wskutek wniesionego wkładu budowlanego otrzymał od spółdzielni postanowienie o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług ustanowienie na rzecz członka spółdzielni spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu podlega opodatkowaniu, co też miało miejsce w powyższym przypadku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednakże w myśl art. 88 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług wyżej wymieniony przepis nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych nie podlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Stosownie do art. 16c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji nie podlegają budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych.

Jednocześnie zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4f wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (uchylony przez art. 1 pkt 13 lit. a) tiret pierwszej ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych z dniem 1 stycznia 2004 r. z tym, że zwolnienie, o którym mowa w pkt 4f w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r., stosuje się do dnia 31 grudnia 2006 r. w okresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003 r.), zwalnia się od podatku dochodowego od osób prawnych dochody spółdzielni mieszkaniowych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe w aktualnym stanie prawnym spółdzielni przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego związanego z nakładami poniesionymi od dnia 1 maja 2004 r. na realizowaną inwestycję wyłącznie w części związanej ze sprzedażą opodatkowaną (art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług) i nie ma w tej sytuacji zastosowania przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług o zakazie odliczania podatku naliczonego.

Dla ww. podmiotu w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie przed sądem administracyjnym wszczęte przed złożeniem wniosku.

Powyższa interpretacja:

-

dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

-

nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl