P.O/436-1/05 - Przedsiębiorstwo jako wkład do spółki jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lutego 2005 r. Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej P.O/436-1/05 Przedsiębiorstwo jako wkład do spółki jawnej.

Pytanie podatnika

Czy jest możliwe w świetle przepisów podatkowych wniesione aportem przedsiębiorstwa na własność do spółki jawnej w trybie art. 48 § 2 Kodeksu spółek handlowych?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 3 stycznia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W przedstawionym stanie zamierza Pan wnieść jako wkład do spółki jawnej całe swoje przedsiębiorstwo. Dokonanie takiej czynności jest dopuszczalne zgodnie z art. 48 § 2 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 23 Kodeksu spółek handlowych umowa spółki winna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Umowa zobowiązująca do przeniesienia tytułem wkładu własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego). Umowa spółki jawnej winna zawierać m.in. określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość.

Art. 48 § 2 Kodeksu spółek handlowych stanowi, iż wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki.

Przedmiotem wkładu mogą być pieniądze, rzeczy ruchome, nieruchomości, prawa majątkowe oraz świadczenie różnych usług. O rodzaju i wysokości wkładu rozstrzygają wspólnicy w umowie spółki. Czynnością opodatkowaną w tym wypadku będzie zawarcie umowy spółki.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) w art. 1 określa sytuacje, zdarzenia, z którymi wiąże się obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych - zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k cyt. wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podstawą opodatkowania przy umowie spółki przy zawarciu umowy jest (zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a cyt. wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego (akcyjnego). W razie zawarcia umowy spółki - stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5%.

W związku z powyższym wspólnicy spółki są obowiązani bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-1) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 10 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Jeżeli umowa będzie spisana w formie aktu notarialnego - obowiązek obliczenia i pobrania podatku będzie ciążył na płatniku, tj. notariuszu.

W związku z zaprzestaniem działalności prowadzonej na własne nazwisko, należy przeprowadzić likwidację działalności gospodarczej będącej skutkiem zbycia ogółu praw i obowiązków zawartych w prawie cywilnym, a w szczególności w art. 55 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 64, poz. 93 z późn. zm.), w którym określono definicję przedsiębiorstwa jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Pouczenie

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: www.iskrakow.krak.pl