P-I/423/78/AMK/06 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym stypendiów doktoranckich i dodatków stypendialnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 stycznia 2007 r. Podlaski Urząd Skarbowy w Białymstoku P-I/423/78/AMK/06 Opodatkowanie podatkiem dochodowym stypendiów doktoranckich i dodatków stypendialnych.

Pytanie podatnika

Czy wypłacane przez Uczelnię w ramach realizowanego projektu współfinansowanego z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej stypendia doktoranckie i dodatki stypendialne przyznawane na podstawie "Regulaminu funduszu stypendialnego dla absolwentów kontynuujących naukę na studiach doktoranckich" (pod warunkiem zatwierdzenia go przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego) będą korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Wnioskiem Nr DO/105/362/06 z 21.11.2006 r. (data wpływu 24.11.2006 r.), Uczelnia zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Uczelnia rozpoczyna realizację projektu "Stypendia dla młodych naukowców szansą rozwoju województwa podlaskiego". Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu 2 ZPORR działanie 2.6.

Celem projektu jest wzmocnienie i efektywne wykorzystanie kapitału ludzkiego dla potrzeb rozwoju województwa podlaskiego w sferze innowacji. Podstawowym narzędziem realizacji projektu jest fundusz stypendialny, w ramach którego będą przyznawane stypendia doktoranckie oraz dodatki stypendialne uczestnikom studiów doktoranckich. Zgodnie z "Regulaminem funduszu stypendialnego dla absolwentów kontynuujących naukę na studiach doktoranckich" stypendium doktoranckie będzie wynosić 1 100 zł i może być przyznane maksymalnie na okres 18 miesięcy.

Dodatkowo student studiów doktoranckich może otrzymać jednorazowy dodatek stypendialny, tytułem refundacji kosztów do kwoty maksymalnie 2 500 zł. Dodatek stypendialny może być przeznaczony w szczególności na: zakup niezbędnej literatury naukowej, specjalistycznego oprogramowana, materiałów do prowadzenia badań, udział w konferencjach, szkoleniach, dostęp do baz danych itp. Zwrot kosztów z tytułu poniesienia wydatków na cele wymienione powyżej nastąpi na podstawie dostarczonej przez doktoranta faktury lub rachunku wystawionego na Uczelnię.

Stypendia doktoranckie przyznawane są na podstawie art. 200 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie warunków i trybu organizowania, prowadzenia i odbywania studiów doktoranckich oraz przyznawania i zwrotu stypendiów doktoranckich (Dz. U. z 2005 r. Nr 115, poz. 965).Uczelnia wystąpiła do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z wnioskiem o zatwierdzenie "Regulaminu funduszu stypendialnego dla absolwentów kontynuujących naukę na studiach doktoranckich".

W tak przedstawionym stanie faktycznym Podatnik wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:

Czy wypłacane przez Uczelnię w ramach realizowanego projektu współfinansowanego z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej stypendia doktoranckie i dodatki stypendialne przyznawane na podstawie "Regulaminu funduszu stypendialnego dla absolwentów kontynuujących naukę na studiach doktoranckich" (pod warunkiem zatwierdzenia go przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego) będą korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, przyznane stypendia doktoranckie oraz jednorazowy dodatek stypendialny na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Regulaminu funduszu stypendialnego dla absolwentów kontynuujących naukę na studiach doktoranckich", zwolnione są z podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.; zmiana ostatnia: Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), przychodami podatnika - osoby fizycznej -(...) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednakże przepis art. 21 ust. 1 zawiera katalog przychodów, które zwolnione są z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z 26 lipca 1991 r., wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są:

- stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawowe przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Uczestnik stacjonarnych studiów doktoranckich może otrzymywać stypendium doktoranckie (art. 200 ust. 1 ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.; zmiana ostatnia: Dz. U. z 2006 r. Nr 227, poz. 1658). Wysokość tego stypendium została określona na podstawie § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 10 czerwca 1991 r. w sprawie studiów doktoranckich stypendiów naukowych (Dz. U. Nr 58, poz. 249 z późn. zm.) który stanowi, iż uczestnicy dziennych studiów doktoranckich mogą otrzymać na czas trwania studiów stypendium w wysokości określonej przez organ tworzący studia doktoranckie, nie przekraczające przeciętnej stawki wynagrodzenia zasadniczego, przewidzianej w przepisach o wynagradzaniu obowiązujących w jednostce prowadzącej studia dla osób zatrudnionych na stanowisku asystenta.

Mając powyższe na uwadze, wypłacane przez Uczelnię stypendia doktoranckie będą korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie w/w przepisów, jednak pod warunkiem, że minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego zatwierdzi regulamin dotyczący zasad i warunków przyznawania stypendiów doktoranckich.

W przedmiotowej sprawie, bez znaczenia pozostaje źródło wypłat omawianych świadczeń, tj. czy stypendia doktoranckie wypłacane są ze środków zagranicznych (Europejskiego Funduszu Społecznego), czy też z budżetu państwa, bowiem w omawianej sprawie nie będzie miał zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wypłacane świadczenia nie pochodzą wprost ze środków pomocowych - są prefinansowane z budżetu państwa - a ponadto stypendysta nie jest podatnikiem bezpośrednio realizującym cel programu).

Natomiast w kwestii przekazanych stypendystom rzeczy lub świadczeń (w ramach jednorazowych dodatków stypendialnych) poprzez zwrot środków pieniężnych za dokonanie ich zakupu, w imieniu i na rzecz Uczelni, po uprzednim dostarczeniu faktury wystawionej na Jej rzecz, zastosowanie ma art. 21 ust. 1 pkt 114 w/w ustawy, zgodnie z którym, wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.

Reasumując, wypłacane przez Uczelnię stypendia doktoranckie ze środków EFS w ramach Priorytetu 2 ZPORR Działalnie 6, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, korzystają ze zwolnienia od tego podatku, pod warunkiem, że zasady ich przyznawania zostały, na wniosek projektodawcy, zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Również przekazane przez Uczelnię jednorazowe dodatki stypendialne w postaci wydanych rzeczy lub świadczeń, sfinansowane z w/w środków EFS są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych - art. 21 ust. 1 pkt 114 w/w ustawy.

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasu zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl