P-3-443/15/06 - Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego a prawo do odliczenia VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 1 sierpnia 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie P-3-443/15/06 Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego a prawo do odliczenia VAT.

"(...) Zapytanie dotyczy odliczenia podatku naliczonego od zakupu wyposażenia stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej refundowanego przez Urząd Pracy.

Jako istotne dla udzielenia interpretacji strona przedstawiła następujące elementy stanu faktycznego:

1) jako podatnik VAT Strona otrzymała z Funduszu Pracy refundację kosztów (w wartości brutto) wyposażenia stanowiska pracy. Chodzi o:

- zabudowę stanowiska sprzedaży,

- zakup zestawu komputerowego,

- zakup drukarki wielofunkcyjnej,

- po dostarczeniu kserokopii faktur na zakupione wyposażenie i stwierdzeniu faktu dokonania zapłaty za te zakupy podatnik otrzyma refundację poniesionych wydatków w kwocie brutto,

- refundacja na zakup wyposażenia stanowiska pracy jest bezzwrotna pod warunkiem utrzymania aktualnego zatrudnienia przez okres 24 miesięcy,

- w przypadku niedotrzymania ww. warunku podatnik zobowiązany jest do zwrotu refundacji wraz z należnymi odsetkami,

- zakup wyposażenia związany jest ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną,

- wyposażenie stanowiska pracy będzie zaliczone do środków trwałych.

2) Zdaniem strony nie można odliczyć podatku naliczonego od zakupu wyposażenia stanowiska pracy, ponieważ zakup został zrefundowany w kwocie brutto.

3) Zdaniem organu podatkowego stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei z art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Jednakże zakaz ten nie obowiązuje w przypadku, gdy wydatki są związane z nabyciem towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku (art. 88 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy o VAT).

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez stronę stan faktyczny należy uznać, że przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie ww. wyposażenia stanowiska pracy z otrzymanej dotacji w proporcji w jakiej wyposażenie to będzie służyć sprzedaży opodatkowanej (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/12/36