P-3-415-3/06 - Amortyzacja używanego pawilonu handlowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 marca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie P-3-415-3/06 Amortyzacja używanego pawilonu handlowego.

"(...) Dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej spółka, której jest Pani wspólnikiem, zakupiła w październiku 2005 r. nieruchomość - pawilon handlowy, trwale związany z gruntem, sklasyfikowany w rodzaju 103 Klasyfikacji Środków Trwałych (samodzielne sklepy i butiki), który, jak podała Pani przedstawiając stan faktyczny, był użytkowany wcześniej przez poprzedniego właściciela ponad 60 miesięcy.

W związku z tym zwróciła się Pani (...) z pytaniem czy, na podstawie art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można ustalić okres amortyzacji pawilonu na 36 miesięcy, formułując własne stanowisko w sprawie, iż amortyzacja ww. środka trwałego może być dokonana w okresie nie krótszym niż 36 miesięcy.

(...) Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z treścią art. 22j ust. 1 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji dla budynków (lokali) i budowli nie może być krótszy niż 10 lat, z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji, trwale związanych z gruntem, kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3, domków kempingowych oraz budynków zastępczych, dla których okres ten nie może być krótszy niż 36 miesięcy.

W myśl przepisu art. 22j ust. 3 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy, środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uznaje się za używane - jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy.

(...) Skoro zakupiony pawilon handlowy został po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych Spółki i przed nabyciem, zgodnie z Pani stanowiskiem, był wykorzystywany co najmniej przez okres 60 miesięcy, to konsekwencją tego może Pani zastosować indywidualną stawkę amortyzacji dla używanego środka trwałego, przy czym okres amortyzacji nie może być krótszy niż 36 miesięcy (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/11/43