P-2-443/85/04 - Wniesienie jako aportu do spółki, środka trwałego bądź przeniesienie prawa użytkowania tego środka - kwestie podatkowe

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 września 2004 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie P-2-443/85/04 Wniesienie jako aportu do spółki, środka trwałego bądź przeniesienie prawa użytkowania tego środka - kwestie podatkowe

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji Podatkowej (Dz. U. Nr 137, póz. 926 z późn. zm.), zwracam się z następującymi pytaniami:

1) Jak należy rozliczyć VAT w związku z wprowadzeniem środka trwałego w trakcie amortyzacji, jakim jest samochód ciężarowy do używania przez spółkę jawną? Pod uwagę biorę dwa przypadki: a) Wniesienie aportem do spółki jawnej samochodu ciężarowego a następnie likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej, b) Przeniesienie prawa użytkowania do spółki jawnej samochodu ciężarowego bez likwidacji prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy osoba fizyczna przenosząc prawo użytkowania samochodu ciężarowego lub wnosząc go jako aport do spółki jawnej jest obowiązana odprowadzić VAT wcześniej odliczony (przy zakupie)?Nadmieniam, że samochód będzie nadal wykorzystywany do działalności gospodarczej przez tę samą osobę, tylko w formie spółki jawnej. Moim zdaniem osoba ta nie jest zobowiązana do odprowadzenia podatku VAT w żadnym z wcześniej opisanych przypadków a i b. Uzasadnienie takiego postępowania jest następujące. Zasady i warunki obniżania podatku należnego o kwotę podatku naliczonego reguluje w chwili obecnej art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. W myśl jej postanowień zasadą jest, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wspomniany samochód jest wykorzystywany do celów opodatkowanej podatkiem od towarów i usług działalności gospodarczej. Wniesienie aportu lub przeniesienie prawa użytkowania do spółki prawa handlowego lub cywilnego jest czynnością zwolnioną od towarów i usług. Ponieważ środek trwały w postaci samochodu jest wykorzystywany do celów związanych z działalnością opodatkowaną a następnie zostanie wniesiony jako aport lub zostanie przekazane jego prawo użytkowania do spółki, nie powstanie obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego. Mimo, że spółka jawna zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, jest odrębnym podatnikiem, to przedsiębiorca, który do tej spółki wniósł prawo użytkowania samochodu nadal będzie jego właścicielem. Natomiast, gdy zostanie on wniesiony jako aport do spółki jawnej tak, aby był jej własnością, wówczas mając do czynienia ze środkiem trwałym, nie będzie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego. Zwracam się z zapytaniem, czy obie drogi postępowania w opisanych powyżej przypadkach są właściwe?

2) Gdzie należy rozliczać koszty związane ze środkiem trwałym, jakim jest samochód ciężarowy w przypadku, kiedy zostanie przekazane prawo jego użytkowania z jednoosobowej działalności gospodarczej do spółki jawnej? Kosztami tymi są: zakup paliwa, przeglądy okresowe, naprawy itp. Interesuje mnie również gdzie należy rozliczać amortyzację tego środka trwałego, w dotychczasowej działalności, czy w spółce jawnej, do której zostało przeniesione jego prawo użytkowania. Zaznaczam, że samochód będzie nadal wykorzystywany do działalności gospodarczej przez tę samą osobę.

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 30 sierpnia 2004 r. informuję, że zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Dokonanie czynności wniesienia aportu do spółki jawnej środka trwałego bądź przeniesienie prawa użytkowania tego środka trwałego pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego dokonanego w trybie ustawy o VAT, jeżeli przedmiot aportu związany był ze sprzedażą opodatkowaną. Zatem jeżeli w chwili zakupu środka trwałego przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie i środek ten użytkowany był jako związany ze sprzedażą opodatkowaną w chwili wniesienia aportem tego środka nie ma Pan obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego.

W przypadku późniejszej likwidacji przedsiębiorstwa przekazane towary nie zostaną objęte remanentem likwidacyjnym podlegającym opodatkowaniu VAT? nie będą podlegały regulacji art. 14 ustawy o VAT. W zakresie pkt 3 zapytania tut. organ podatkowy udzieli odpowiedzi odrębnym pismem.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl