P-1443/56/04 - Eksport - powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Procedura składu celnego a podatek od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 28 czerwca 2004 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie P-1443/56/04 Eksport - powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Procedura składu celnego a podatek od towarów i usług

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji w następujących sprawach:

1 Firma nasza w dn. 21 maja 2004 r. wyeksportowała towar do Rosji. Zgodnie z art. 19 pkt 6 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstał, naszym zdaniem, w dn. 29 maja 2004 r. tzn. z chwilą potwierdzenia przez litewski urząd celny wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty (kserokopia dokumentu SAD z pieczęcią potwierdzającą wywóz towaru w załączeniu).

2 W dniu 21 maja 2004 r. dokonaliśmy sprzedaży do Rosji towarów objętych procedurą składu celnego. Towary zostały przywiezione z terytorium Wspólnoty przed dniem 1 maja 2004 r. Naszym zdaniem, zgodnie z art. 170 pkt 2 powyższa sprzedaż jest nie opodatkowana podatkiem VAT, zgodnie z zapisami poprzednio obowiązującej ustawy, natomiast podatek naliczony, dotyczący tej sprzedaży odliczamy według zasad określonych w art. 90 ustawy.

3 Sprzedaż towaru poza obszar Wspólnoty, wprowadzonego na skład celny z krajów spoza Wspólnoty, zarówno przed, jak i po dniu 1 maja 2004 r. należy traktować jako eksport i opodatkować stawką 0%.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 14 czerwca 2004 r. (bez znaku) informuje, że

1. zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) "przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium wspólnoty, w wykonywaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 jeżeli wywóz jest dokonywany przez dostawcę lub w jego imieniu...". Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 6. cyt. ustawy "w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium wspólnoty". Wobec powyższego uznaje za prawidłowe zdanie Spółki dotyczące określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w stosunku do dokonanego eksportu potwierdzonego przez litewski urząd celny.

2. jednocześnie za prawidłowe uznaje się stanowisko Strony, wskazane w punkcie 3 zapytania dotyczące uznania za eksport sprzedaż towarów "poza obszar Wspólnoty, wprowadzonych na skład celny z krajów spoza wspólnoty" i opodatkowania tej sprzedaży stawką 0 %. zgodnie z art. 41 ust. 4 cyt. ustawy o VAT, pod warunkiem spełnienia zasad wskazanych w art. 41 ust. 5 - 9 cyt. ustawy.

3. zgodnie z art. 170 ust. 2 cyt. ustawy o VAT "w przypadku gdy towary zostały przywiezione z terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub z terytorium nowych państw członkowskich na terytorium kraju przed dniem 1 maja 2004 r. i w dniu 1 maja 2004 r. pozostają w dalszym ciągu na terytorium kraju objęte następującym przeznaczeniem celnym:... procedurą składu celnego... - przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące w chwili nadania tym towarom tego przeznaczenia celnego stosuje się nadal do momentu zakończenia tego przeznaczenia". Zatem, w sytuacji wskazanej w pytaniu Strony, w odniesieniu do sprzedaży towarów przywiezionych z terytorium Wspólnoty przed dniem 1 maja 2004 r. objętych składem celnym stosuje się przepisy ustawy z dn. 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.). Według zapisów tej ustawy zgodnie z art. 4b ust. 1 który stanowił: "w przypadku sprzedaży towarów dokonywanej w składzie celnym,... i dotyczącej towarów sprowadzonych tam z zagranicy, w stosunku do których nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, uznaje się, że sprzedaż dokonywana jest poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" i sprzedaż taka nie była objęta działaniem w/w ustawy o VAT. Zgodnie z powyższym sprzedaż towarów do Rosji, wymienionych w pytaniu Strony, bez uprzedniej zmiany ich przeznaczenia celnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednocześnie zasadą jest, iż podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono ten podatek są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy z dn. 11 marca 2004 r. "kwotę podatku naliczonego stanowi w przypadku importu suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego" i zgodnie z art. 19 ust. 9 cyt. ustawy "jeżeli import towarów objęty jest procedurą celną składu celnego..., a od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze i nie powstaje jednocześnie dług celny - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wymagalności tych opłat". Wobec powyższego zdaniem Urzędu (w sytuacji gdy do sprzedawanych towarów nie powstał dług celny) w przedstawionym przez Stronę przypadku brak jest podstawy dokonywania odliczeń związanych z czynnościami nie podlegającymi ustawie, w związku z czym wskazany w piśmie sposób rozliczenia podatku w oparciu o art. 90 cyt. ustawy z dn. 11 marca 2004 r. nie jest prawidłowy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl