P-1-443/33/2003 - Rozszerzenie zakresu zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2003 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie P-1-443/33/2003 Rozszerzenie zakresu zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym.

Treść pytania:

Firma zwraca się z zapytaniem dotyczącym możliwości zwrotu różnicy podatku VAT zgodnie z art. 21 ust. 5a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11 poz. 50, z późn. zm.). Jednostka jest w trakcie realizacji inwestycji związanej z budową od podstaw Zakładu Przetwórstwa Warzyw i Owoców i jest to na dzień dzisiejszy jedyny rodzaj jej działalności. Do czasu uruchomienia Zakładu (przewidywany okres realizacji inwestycji wynosi ponad 6 miesięcy) Firma nie przewiduje prowadzenia innej działalności oprócz działalności inwestycyjnej.

Treść odpowiedzi:

W odpowiedzi na pismo Strony, Urząd Skarbowy informuje, że zgodnie z art. 21 ust. 5a ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11 poz. 50 z p. zm.) zakres zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w ust. 2 i 3, może zostać rozszerzony przez urząd skarbowy, na umotywowany wniosek podatnika, na całość lub część nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeżeli wysokość tej nadwyżki wynika ze specyfiki prowadzonej działalności, związanej z wykonywaniem różnych czynności nałożonych przepisami ustaw. Rozszerzenie to może być dokonane w przypadku, gdy nie ma żadnych rokowań, aby rozliczenie tej nadwyżki w trybie ust. 1, 2 lub 3 nastąpiło w najbliższych 6 miesiącach.

Przepis ten umożliwia rozszerzony zakres zwrotu VAT pod wymienionymi warunkami, a więc:

- złożony, umotywowany wniosek,

- brak rokowań do rozliczenia nadwyżki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy,

- specyfika działalności, związana z wykonywaniem czynności nałożonych przepisami ustaw.

Ze złożonego wniosku jak również z rodzaju działalności, wynikającego z dokumentów rejestracyjnych Spółki (pozostała sprzedaż hurtowa nie wyspecjalizowana) wynika, że działalność Firmy nie charakteryzuje specyfika, o której mowa w cyt. wyżej art. 21 ust. 5a ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl