P-1/415/10/06 - Odliczenie straty działalności gospodarczej za lata ubiegłe przy wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 maja 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie P-1/415/10/06 Odliczenie straty działalności gospodarczej za lata ubiegłe przy wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stanowisko dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 21 kwietnia 2006 r. (data wpływu 25 kwietnia 2006 r.) uznaję za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zapytanie Pana dotyczy postępowania w sprawie odliczania straty działalności gospodarczej za lata ubiegłe przy wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Zdaniem strony: Firma" X w latach ubiegłych prowadziła działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Za lata 2000-2003 wykazała stratę, która może być odliczana do końca 2007 r. Od 2006 r. jest Pan opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego i płaci zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) osiągnięty przychód jest pomniejszany o składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone w danym miesiącu -okresie (można pomniejszyć o zapłacone we wcześniejszych miesiącach) oraz stratę z lat ubiegłych (miesięcznie 1/12 nie przekraczając 50% wielkości straty, kwartalnie lub na koniec roku podatkowego przy kontynuacji działalności firmy, nastąpiła tylko zmiana formy opodatkowania.

Zdaniem organu podatkowego Zgodnie z art. 11 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) podatnik uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1 i 1a opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), oraz wydatki określone w art. 26 ust. 1 i art. 26b ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 9 ust. 3 w /w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Ww. przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio, gdy w okresie o którym mowa, podatnik jest opodatkowany na zasadach określonych w rozdziale 2 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W tym przypadku obniża się przychód, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W związku z powyższym przychód osiągnięty przez Pana może być pomniejszany o zapłacone w roku podatkowym (miesiącu, kwartale) składki na własne ubezpieczenie społeczne oraz stratę z lat ubiegłych nie przekraczając 50% wielkości straty miesięcznie, kwartalnie lub na koniec roku podatkowego.

Ponadto informuję, że niniejsza interpretacja:

a)

odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści niniejszego postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

b)

nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, które wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236§ 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl