OZO.024.16.2016/AW - Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na pismo dotyczące interpretacji nowych przepisów umożliwiających zwolnienie lekarza z tajemnicy lekarskiej
Pismo z dnia 5 września 2016 r. Ministerstwo Zdrowia OZO.024.16.2016/AW Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na pismo dotyczące interpretacji nowych przepisów umożliwiających zwolnienie lekarza z tajemnicy lekarskiej
W odpowiedzi na pismo znak CML/0657/07.16/GB, dotyczące interpretacji nowych przepisów umożliwiających zwolnienie lekarza z tajemnicy, przedstawiam następujące stanowisko.
Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 14 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2016 r. poz. 186, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", po śmierci pacjenta osoba wykonująca zawód medyczny nie jest związana tajemnicą co do informacji związanych z pacjentem, w szczególności ze stanem jego zdrowia, jeśli zgodę na jej ujawnienie wyrazi osoba bliska i nie sprzeciwi się temu inna osoba bliska.
Przepis nie nakłada na osobę wykonującą zawód medyczny obowiązku ustalenia, czy inna osoba bliska nie wyraża sprzeciwu wobec ujawnienia tajemnicy dotyczącej informacji związanych ze zmarłym pacjentem. Trudno byłoby wyobrazić sobie realizację takiego obowiązku. Wydaje się zatem, że jeśli nie jest znany ewentualny sprzeciw innej osoby bliskiej, "zwolnienie" z tajemnicy staje się skuteczne.
Zgoda osoby bliskiej na ujawnienie tajemnicy, o której mowa wyżej nie dotyczy możliwości udostępnienia takiej osobie dokumentacji medycznej zmarłego pacjenta. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 2 ustawy, prawo do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta ma osoba upoważniona przez niego za życia. Prawo uzyskania dostępu do dokumentacji medycznej ma zatem tylko ta osoba bliska, która została przez pacjenta do tego upoważniona. Uprawnienie do wyrażenia zgody albo sprzeciwu, o którym mowa w art. 14 ust. 3 i 4 ustawy przysługuje natomiast każdej osobie bliskiej w rozumieniu ustawy, tzn. małżonkowi, krewnemu lub powinowatemu do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawicielowi ustawowemu, osobie pozostającej we wspólnym pożyciu lub osobie wskazanej przez pacjenta.
Jednocześnie uprzejmie informuję, iż omawiane zmiany zostały wprowadzone ustawą z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. poz. 1070), która była procedowana jako projekt poselski. Minister Zdrowia w ramach prac nad stanowiskiem Rządu do tego projektu zgłaszał zastrzeżenia wobec proponowanych w nim rozwiązań.