Oświadczenie o wysokości przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lutego 2009 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oświadczenie o wysokości przychodu.

Emeryt i rencista jest zobowiązany do powiadomienia organu rentowego o kwocie przychodu z tytułu pracy lub działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, w wysokości stanowiącej podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Nie należy zatem wykazywać uzyskanych przychodów, które na mocy obowiązujących przepisów zostały wyłączone z podstawy wymiaru tych składek.

W przypadku natomiast, gdy osoba uprawniona do świadczenia nie jest zobowiązana do opłacania składek, należy wskazać przychód w takiej wysokości, w jakiej zostałby ustalony dla celu opłacania składek, gdyby osoba uprawniona była zobowiązana do opłacania składek.

Ponadto, w celu ustalenia wysokości przychodu do rozliczenia emerytury lub renty, należy także wykazać kwoty wypłaconych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Do celów rozliczenia emerytury i renty przyjmuje się przychód w wysokości ustalonej przed potrąceniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne, a zatem przychód w tzw. kwocie brutto.

Do powiadomienia organu rentowego o wysokości przychodu nie są zobowiązani emeryci, którzy ukończyli 60 lat - kobieta, i 65 lat - mężczyzna.

Opublikowano: Rzeczposp. DF 2009/37/3