OS-4-033-91/00/HS - Kontrola zakładów pracy chronionej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 sierpnia 2000 r. Ministerstwo Finansów OS-4-033-91/00/HS Kontrola zakładów pracy chronionej.

W związku z przesłanym pismem (...) dotyczącym kontroli zakładów pracy chronionej uprzejmie wyjaśniam. Zgodnie z art. 14a ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej mają prawo do częściowego lub całkowitego zwrotu podatku od towarów i usług, który ustalany jest jako iloczyn liczby osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie pracy chronionej lub zakładzie aktywności zawodowej w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz najniższego wynagrodzenia. Do wyliczeń przyjmuje się najniższe wynagrodzenie obowiązujące w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc obliczeniowy, z tym że w przypadku zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do:

1) lekkiego stopnia niepełnosprawności - do wyliczeń przyjmuje się jednokrotność najniższego wynagrodzenia,

2) umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - do wyliczeń przyjmuje się dwukrotność najniższego wynagrodzenia,

3) znacznego stopnia niepełnosprawności - do wyliczeń przyjmuje się trzykrotność najniższego wynagrodzenia.

Wykazane w deklaracji VAT-7 kwoty zwrotów podatku urzędy skarbowe mają obowiązek sprawdzić, a następnie przekazać zakładom pracy chronionej.

W celu dokonania tych czynności urzędy skarbowe wykorzystują informacje dotyczące stopnia niepełnosprawności oraz liczby zatrudnionych w zakładach pracowników. Dane te, objęte tajemnicą skarbową zgodnie z art. 293 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), pozwalają na dokonanie przez urząd skarbowy prawidłowego zwrotu podatku.

Jest to szczególnie ważne ze względu na stwierdzone przez Najwyższą Izbę Kontroli nieprawidłowości zarówno w odniesieniu do liczby zatrudnionych pracowników, jak i określenia stopnia ich niepełnosprawności w zakładach pracy chronionej.

Pragnę zauważyć, że udostępnianie danych mieszczące się w określeniu "przetwarzanie danych" jest - zgodnie z art. 23 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883) - dopuszczalne także wtedy, gdy jest to niezbędne do wykonywania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego.

W określonej sytuacji następuje wydatkowanie środków publicznych i prawidłowość zwrotu podatku zapewnia system kontroli stosowany przez urzędy skarbowe.

Z tego też względu organy podatkowe są zobowiązane do wykonywania prezentowanych wyżej zadań.

Prawo Przedsiębiorcy Nr 48/00 z dnia 29.11.2000

Opublikowano: Dor.Podat. 2001/12/67