OS-4-0030-3/98 - Zeznania podatkowe - główne kierunki kontroli zeznań rocznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 grudnia 1998 r. Ministerstwo Finansów OS-4-0030-3/98 Zeznania podatkowe - główne kierunki kontroli zeznań rocznych.

- fragment -

(...)

II.Główne kierunki kontroli zeznań rocznych

W toku prowadzonej kontroli rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 1998 r. należy w szczególności zwrócić uwagę na:

1. Prawidłowe i terminowe rozliczanie podatku przez podatników i płatników, ze szczególnym uwzględnieniem przyjmowanych przez nich do obliczenia podatku, kosztów uzyskania przychodu.

2. Prawidłowe ustalanie przez podatników podstawy obliczenia podatku, tj. na kwoty odliczane od dochodu, ze szczególnym uwzględnieniem kwot odliczanych tytułem umownych rent, darowizn oraz wydatków na budowę budynku wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem.

W tym przypadku należy szczególnie ustalić czy:

a) umowy rent lub darowizn, na podstawie których dokonywane są odliczenia - w świetle postanowień ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) - są ważne,

b) podatnik nie dokonał odliczenia darowizny poniesionej na rzecz osób fizycznych oraz na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 26 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.),

c) czy w ramach odliczeń związanych z budową budynku wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem podatnik nie odliczył wydatków poniesionych na zakup budynku lub lokalu mieszkalnego oraz czy w ramach tej ulgi nie są odliczone wydatki poniesione na odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę takiego budynku.

3. Kwoty odliczane przez podatników bezpośrednio od podatku.

W tym przypadku należy sprawdzić:

a) tytuł prawny w przypadku odliczeń związanych z remontem i modernizacją budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,

b) czy wydatek na remont lub modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, jest wymieniony w załącznikach do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzaju wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788),

c) czy wydatki na zakup przyrządów i pomocy naukowych, programów komputerowych oraz wydawnictw fachowych, bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą, zostały odliczone przez podatników, osiągających przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1 i ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

4. Zasadność i prawidłowość dokonywania odliczeń wydatków inwestycyjnych, na zasadach przewidzianych w art. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że w 1998 r. możliwość korzystania z ulg inwestycyjnych dotyczy:

a) podatników płacących podatek dochodowy z działalności gospodarczej i z działów specjalnych produkcji rolnej według skali podatkowej, tj. na podstawie prowadzonych ksiąg, oraz

b) podatników płacących podatek dochodowy z działalności gospodarczej i z działów specjalnych produkcji rolnej według skali podatkowej, tj. na podstawie prowadzonych ksiąg, którzy faktycznie ponieśli szkody materialne w związku z powodzią mającą miejsce w lipcu 1997 r.; podatnicy ci mogą korzystać z ulg inwestycyjnych, o których mowa w art. 26a bez konieczności uzyskania, określonych w tym przepisie, wskaźników udziału dochodu w przychodach. Na tych samych zasadach z ulg inwestycyjnych mogą korzystać podatnicy opodatkowani zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, z tym że odliczeń wydatków inwestycyjnych i premii inwestycyjnej dokonują od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

5. Prawidłowość korzystania przez podatników z poszczególnych form opodatkowania, w szczególności czy podatnicy osiągający przychody z wykonywanego wolnego zawodu nie opłacali w 1998 r. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 30 ust. 1 pkt 6 oraz § 3 pkt 3 lit. d rozporządzenia Ministra finansów z dnia 14 grudnia 1995 r. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych oraz od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. Nr 148, poz. 719 z późn. zm. - wykluczają możliwość korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przez podatników osiągających w całości lub w części przychody z wykonywania wolnych zawodów).

6. Prawidłowe i terminowe rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przez podatników tego ryczałtu, tj. wpłacenie ryczałtu za miesiąc grudzień oraz złożenie zeznania, według określonego wzoru, o wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - w terminie do 31 stycznia 1999 r. (obowiązki te wynikają z § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 1995 r. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych oraz od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. Nr 148, poz. 719 z późn. zm.).

7. Zasadność zaliczania w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z realizacją umów leasingu i innych umów mających wpływ na wysokość podatku dochodowego.

8. Prawidłowość prowadzonych ksiąg, tj. ksiąg rachunkowych oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

9. Zasadność korzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego:

a) dochodów z działalności gospodarczej osób zatrudniających osoby niepełnosprawne, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 35 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.),

b) przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pochodzących z międzypaństwowych instytucji finansowych lub ze środków przyznawanych przez rządy obcych państw na podstawie umów zawartych z tymi instytucjami lub państwami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe oraz odsetki od tych przychodów lub środków lokowanych na bankowych rachunkach terminowych,

c) części dochodów z działalności gospodarczej, w której wykorzystywane są odpady wytworzone na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 55 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: S.Podat. 1999/6/81