OS-1-WKS/23/AP/2003 - Podmioty objęte właściwością "dużych" urzędów skarbowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 sierpnia 2003 r. Ministerstwo Finansów OS-1-WKS/23/AP/2003 Podmioty objęte właściwością "dużych" urzędów skarbowych.

W związku z wątpliwościami izb skarbowych dotyczącymi wejścia w życie ustawy z dnia 23 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje jednostek organizacyjnych podległych ministrowi do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302), a zwłaszcza w związku z nowymi uregulowaniami zawartymi w ustawie z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 106, poz. 489 ze zm.) Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, co następuje:

1. podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych nie są poszczególne zakłady (oddziały) wchodzące w skład struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa, tylko to przedsiębiorstwo. A zatem przedsiębiorstwo jako całość, spełniające kryterium podmiotowe wymienione w art. 5 ust. 9b pkt 1-6 znowelizowanej ustawy o urzędach i izbach skarbowych, czy też kryteria, o których mowa w art. 5 ust. 9b pkt 7 tej ustawy, może zostać objęte właściwością "dużego" urzędu skarbowego,

2. wobec kryterium określonego w art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a znowelizowanej ustawy o urzędach i izbach skarbowych "dużym" urzędom skarbowym mają podlegać osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro. Przychodem netto w jednostkach prowadzących księgi rachunkowe zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) jest generalnie kwota netto ze sprzedaży materiałów, towarów i produktów gotowych (wyrobów i usług), a więc po pomniejszeniu o rabaty, upusty, skonta oraz o - wynikający z przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 50, poz. 11 ze zm.) - należny podatek od towarów i usług.

O ile więc poszczególne podmioty spełniają kryteria określone w art. 5 ust. 9b, będą objęte właściwością "dużych" urzędów skarbowych. Zwolnienie przedmiotowe lub podmiotowe od podatku dochodowego od osób prawnych nie oznacza wyłączenia takiego podmiotu spod właściwości "dużego" urzędu skarbowego, bowiem nie oznacza to, że takie osoby prawne nie prowadzą urządzeń księgowych i brak jest danych na temat osiąganych przez nie przychodów. Poza tym opłacają innego rodzaju daniny publiczne.

Spółki cywilne i osobowe spółki handlowe mieszczą się w pojęciu "jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej", które zostały wymienione w art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a znowelizowanej ustawy o urzędach i izbach skarbowych, ale na gruncie podatku dochodowego podatnikami są wspólnicy tych spółek,

3. pojęcie "zakładu ubezpieczeń" zawarte w art. 5 ust. 9b ustawy o urzędach i izbach skarbowych nie obejmuje ZUS-u i KRUS-u. Zgodnie bowiem z definicją sformułowaną w ustawie z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej, ani ZUS, ani KRUS nie są takimi jednostkami. Są to jednostki realizujące zadania w zupełnie innym obszarze niż komercyjne ubezpieczenia majątkowe i osobowe prowadzone przez zakłady ubezpieczeń. Wykonują bowiem zadania określone w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, pracowniczych i rolniczych.

Opublikowano: RPP 2003/10/64