OS-1-551-OPR.20/99

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 grudnia 1999 r. Ministerstwo Finansów OS-1-551-OPR.20/99

W związku z wątpliwościami dotyczącymi wyjaśnienia sposobu klasyfikowania dochodów budżetowych z tytułu wpłat zryczałtowanej równowartości kosztów postępowania w sprawach karnych skarbowych, w przypadku zgłoszenia wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i określenia rachunków bankowych, na jakie powinny być przekazywane te wpłaty, jak również wpłaty grzywien wymierzonych przez finansowe organy dochodzenia w drodze mandatu karnego - Ministerstwo Finansów - Departament Organizacji Skarbowości uprzejmie informuje, co następuje. Wpłaty z wymienionych wyżej tytułów powinny być przekazywane na rachunki bieżące subkonta dochodów jednostek wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 1-3 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia szczegółowych zasad i sposobu wydawania funkcjonariuszom finansowych organów dochodzenia i niefinansowych organów dochodzenia upoważnień do wymierzania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe oraz szczegółowych zasad ich wymierzania i sposobu uiszczania, w przypadku gdy dochodzenie prowadzą i grzywnę wymierzają pracownicy (funkcjonariusze), o których mowa w § 1 ust. 1, pkt 1-3 tego rozporządzenia. Jeśli zaś dochodzenie prowadzą i grzywnę wymierzają funkcjonariusze Inspekcji Celnej, wówczas wpłaty zryczałtowanej równowartości kosztów postępowania, w przypadku zgłoszenia wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, jak też wpłaty z tytułu grzywny wymierzonej w formie mandatu karnego, powinny być przekazywane na rachunek bieżący subkonto dochodów Generalnego Inspektoratu Celnego.

Regionalne inspektoraty celne, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 4 wymienionego projektu rozporządzenia, nie są dotychczas jednostkami wyodrębnionymi finansowo - nie posiadają własnych rachunków bankowych i finansowane są bezpośrednio z części 25 - Generalny Inspektorat Celny (w nowej klasyfikacji części budżetowych, która zastosowana została przy sporządzaniu projektu budżetu państwa na 2000 rok, część ta oznaczona jest liczbą 70).

Wpłaty zryczałtowanej równowartości kosztów postępowania powinny być klasyfikowane w § 76 - Grzywny i kary, w dziale i rozdziale właściwym dla organów finansowych prowadzących dochodzenie, tj. w dziale 91 - Administracja państwowa, odpowiednio w rozdziałach: 9132 - Urzędy skarbowe, gdy organem dochodzenia jest urząd skarbowy, 9133 - Urzędy kontroli skarbowej - gdy dochodzenie prowadzone jest przez inspektorów kontroli skarbowej, 9131 - Jednostki terenowe podległe organom centralnym - w przypadku prowadzenia dochodzenia przez funkcjonariuszy urzędów celnych, 9111 - Jednostki centralne, w przypadku gdy dochodzenie prowadzone jest przez funkcjonariuszy Inspekcji Celnej.

Opublikowano: LEX nr 6798