OR/005-003/04 - Numer identyfikacji podatkowej (NIP) a numer identyfikacyjny krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON).

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 14 czerwca 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku OR/005-003/04 Numer identyfikacji podatkowej (NIP) a numer identyfikacyjny krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON).

Stan faktyczny:

Organ podatkowy drugiej instancji, wydaną przez siebie decyzją, stwierdził - z urzędu - nieważność decyzji organu podatkowego pierwszej instancji w przedmiocie nadania podatnikowi numeru identyfikacji podatkowej (NIP), z uwagi na jej wydanie z naruszeniem przepisów o właściwości miejscowej. Podatnik wystąpił następnie z zapytaniem - jakim numerem identyfikacyjnym powinien się posługiwać do czasu nadania mu nowego numeru identyfikacji podatkowej (NIP).

Stanowisko podatnika:

Podatnik twierdzi, że od daty uprawomocnienia się decyzji organu podatkowego drugiej instancji stwierdzającej nieważność decyzji organu podatkowego pierwszej instancji w przedmiocie nadania numeru identyfikacji podatkowej (NIP) do czasu nadania nowego numeru identyfikacyjnego powinien się posługiwać numerem REGON.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwane dalej "NIP". Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż ww., jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków (podmioty te również otrzymują NIP). Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają także podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne, zwane dalej "płatnikami składek ubezpieczeniowych" (podmioty te również otrzymują NIP). Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP) następuje w drodze decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego.

Podatnik powinien podawać nadany mu numer identyfikacji podatkowej (NIP) na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru obowiązane są organy podatkowe lub celne (art. 11 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników). W sytuacji natomiast, gdy numer identyfikacji podatkowej (NIP) nadany stosowną decyzją organu podatkowego pierwszej instancji został następnie unieważniony, podatnik powinien posługiwać się - do czasu nadania nowego numeru identyfikacji podatkowej (NIP) - numerem identyfikacyjnym krajowego rejestru urzędowego pod-miotów gospodarki narodowej (REGON), co wynika wprost z art. 43 ust. 3 ustawy o statystyce publicznej, zgodnie z którym podmioty podlegające wpisowi do rejestru pod-miotów w kontaktach urzędowych i związanych z obrotem gospodarczym są obowiązane do posługiwania się zaświadczeniem o nadanym im i ich jednostkom lokalnym numerze identyfikacyjnym i podawania numeru identyfikacyjnego w pieczęciach firmowych oraz drukach urzędowych.

Opublikowano: www.is.gdansk.pl