OPZ-0550/2/2006 - Opłata skarbowa za wydanie decyzji o rejestracji pojazdu oraz wydanie prawa jazdy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2007 r. Urząd Miasta w Mrągowie OPZ-0550/2/2006 Opłata skarbowa za wydanie decyzji o rejestracji pojazdu oraz wydanie prawa jazdy.

Na podstawie art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635), po rozpatrzeniu wniosku Wicestarosty Mrągowskiego z dnia 3 stycznia 2007 r. o wydanie interpretacji dotyczącej stosowania przepisów ustawy o opłacie skarbowej postanawiam:

1.

uznać za wadliwe stanowisko Starosty Mrągowskiego dotyczące pobierania opłaty skarbowej za wydanie decyzji o rejestracji pojazdu oraz wydanie prawa jazdy,

2.

w sprawie pobierania opłaty skarbowej określonej w pkt 53 część I załącznika do ustawy o opłacie skarbowej za wydanie decyzji w sprawach opisanych we wniosku, tutejszy organ podatkowy uznaje za własną, interpretację podaną we wspólnym stanowisku Ministerstwa Transportu oraz Ministerstwa Finansów w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635) w zakresie czynności wykonywanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym oraz o drogach publicznych.

Starosta Mrągowski wystąpił w dniu 4 stycznia 2007 r. z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej w odniesieniu do pobierania opłat za wydanie decyzji o rejestracji pojazdu oraz wydanie prawa jazdy. Zdaniem Starosty, za wydanie powyższych decyzji, należy pobierać opłatę skarbową w wysokości 10 zł, w oparciu o pkt 53, części I załącznika do ustawy. Stanowisko swoje wnioskodawca uzasadnia tym, że do czynności urzędowej polegającej na wydaniu dokumentu w postaci dowodu rejestracyjnego, jak i prawa jazdy, będzie mieć zastosowanie art. 3 ustawy o opłacie skarbowej wyłączający pobieranie opłaty za wydanie tych dokumentów, gdyż podlegają one odrębnym opłatom o charakterze publiczno prawnym, natomiast za wydanie decyzji, bez której wcześniejsze dokumenty nie mogłyby być wydane, należy stosować pkt 53 części I załącznika do ustawy o opłacie skarbowej, co oznacza, że należy pobierać opłatę po 10 zł za każdą decyzję.

Stanowisko organu administracji publicznej wymienione we wniosku jest wadliwe. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o opłacie skarbowej, opłata skarbowa pobierana jest od czynności urzędowej dokonanej na wniosek lub na podstawie zgłoszenia, za wydanie na wniosek zaświadczenia lub za wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji).

Z powyższego przepisu wynika, że czynności urzędowe dokonywane z urzędu, np. zameldowanie nie podlegają opłacie skarbowej.

Wydanie dokumentu w postaci dowodu rejestracyjnego oraz pobór opłaty za te czynności reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 grudnia 2003 r., w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych pojazdów (Dz. U. Nr 230, poz. 2302 z późn. zm.). Przepisem regulującym kwestię opłat w odniesieniu do wydawania praw jazdy jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury, z dnia 11 grudnia 2003 r., w sprawie wysokości opłat i stawek wynagradzania za sprawdzanie kwalifikacji oraz za wydanie dokumentów w tej sprawie (Dz. U. Nr 219, poz. 2162 z późn. zm.).

W tej sytuacji, decyzja administracyjna dotycząca wydania prawa jazdy lub dowodu rejestracji pojazdu, jest wydawana z urzędu, albowiem potwierdza ona uprawnienia osoby, która nabyła je w trybie podanych wyżej przepisów prawa.

W związku z powyższym stanowisko wspólne Ministerstwa Transportu oraz Ministerstwa Finansów w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635), w zakresie czynności wykonywanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym oraz o drogach publicznych, ogłoszone na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mofnet.gov.pl, które wyjaśnia wątpliwości w stosowaniu przepisów ustawy o opłacie skarbowej w odniesieniu do stanu faktycznego opisanego we wniosku, tutejszy organ podatkowy akceptuje i udziela, występującemu z zapytaniem, interpretacji takiej jaka ustalona została w wymienionym stanowisku wspólnym. Na wydane postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia za moim pośrednictwem do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, w terminie 7 dni od daty dostarczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl