Opodatkowanie zakupu praw licencyjnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Opodatkowanie zakupu praw licencyjnych

Pytanie:

Czy zgodnie z Umową z dnia 20 czerwca 1975 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5), Spółka polska wypłacając należności z tytułu zakupu praw licencyjnych na filmy będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego?

Odpowiedź:

Z treści pisma wynika, że Spółka przygotowuje się do podpisania kontraktu z firmą francuską (mającą siedzibę we Francji oraz nieposiadającą w Polsce zakładu) w sprawie zakupu praw licencyjnych na filmy, które będą rozpowszechniane w Polsce.

Należności licencyjne wypłacane przez polskie podmioty na rzecz podmiotów zagranicznych z tytułu dokonania transakcji, których przedmiotem są filmy, jako dochody z praw autorskich lub praw pokrewnych, podlegają - zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% przychodu. Powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Tym samym kluczową kwestią dla ustalenia ostatecznej wysokości podatku do zapłacenia w Polsce od ww. dochodów, jest zastosowanie właściwych postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie postanowienia art. 12 Umowy z dnia 20 czerwca 1975 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5).

Co do zasady należności licencyjne, zgodnie z art. 12 ust. 2 ww. Umowy są opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstały i zgodnie z prawem tego Państwa, lecz gdy osoba pobierająca należności licencyjne jest ich rzeczywistym odbiorcą, podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10% kwoty tych należności.

Określenie "należności licencyjne", zgodnie z art. 12 ust. 4 ww. Umowy, oznacza wszelkiego rodzaju należności, które są płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami i dziełami zarejestrowanymi dla radia i telewizji (...). Jednocześnie ust. 3 art. 12 Umowy określa, iż bez względu na postanowienia ustępu 2 należności z praw autorskich z tytułu twórczości literackiej, artystycznej lub naukowej podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym osoba otrzymująca te należności ma miejsce zamieszkania. Powyższe unormowanie odnosi się również do osób prawnych z uwagi na brzmienie art. 3 ust. 1 pkt b tej umowy, w którym definiuje się jako "osobę" zarówno osoby fizyczne, jak i spółki i inne zrzeszenia osób.

Stanowisko Spółki zgodnie, z którym w przedstawionym stanie faktycznym opodatkowanie w Polsce nie nastąpi, należy uznać za prawidłowe pod warunkiem uzyskania od podatnika (podmiotu zagranicznego) zaświadczenia o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie wydanego dla celów podatkowych przez właściwą administrację podatkową (certyfikat rezydencji). Tylko wówczas, bowiem możliwe jest niepobranie podatku zgodnie z umową o unikaniu podwójnemu opodatkowaniu (art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl