Opodatkowanie odszkodowań z tytułu szkód górniczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 sierpnia 2003 r. Ministerstwo Finansów Opodatkowanie odszkodowań z tytułu szkód górniczych.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Oznacza to, że odszkodowanie, przyznane na podstawie ugody zawartej pomiędzy podatnikami a sprawcą szkody (Nadwiślańską Spółką Węglową SA) podlega opodatkowaniu.

Odszkodowanie przyznane na podstawie ugody stanowi przychód, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i podlega opodatkowaniu z pozostałymi, osiągniętymi w roku podatkowym dochodami według obowiązującej skali podatkowej.

Stosownie do art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podmioty dokonujące wypłaty należności lub świadczeń, wymienionych w art. 20 ust. 1, od których nie są obowiązane pobierać zaliczek na podatek lub zryczałtowanego podatku - mają obowiązek sporządzić w trzech egzemplarzach, odrębnie dla każdego podatnika, informację PIT-8C i w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku podatkowego przekazać jeden egzemplarz podatnikowi, a drugi urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Zgodnie z art. 217 Konstytucji RP nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. Dla przejrzystości systemu prawnego pożądane jest, aby ustawa wyczerpująco regulowała daną dziedzinę spraw, a jednocześnie ustawa nie powinna regulować stosunków pozostających poza jej zakresem podmiotowym i przedmiotowym.

Z powyższego wynika, iż brak jest uzasadnionych podstaw, aby odszkodowania otrzymane z tytułu szkód powstałych w wyniku działania zakładu górniczego zwolnione były z opodatkowania na podstawie ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Przepisy prawa geologicznego i górniczego nie regulują bowiem spraw podatkowych, tym bardziej zwolnień przedmiotowych.

Opublikowano: S.Podat. 2004/2/19