Opodatkowanie odszkodowań wypłaconych przez organizacje zagraniczne (odpowiedź na zapytanie poselskie nr 1988)

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 sierpnia 2003 r. Ministerstwo Finansów Opodatkowanie odszkodowań wypłaconych przez organizacje zagraniczne (odpowiedź na zapytanie poselskie nr 1988)

Z przedłożonego wraz z pytaniem dokumentu wynika, że odszkodowanie zostało przyznane decyzją Komisji do Spraw Roszczeń Majątkowych z tytułu szkody majątkowej wyrządzonej przez bezprawne działanie reżimu nazistowskiego. Podstawą prawną przyznania odszkodowania są postanowienia umowy o Niemieckiej Fundacji, zawartej 17 lipca 2000 r. pomiędzy rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i rządem Republiki Federalnej Niemiec, oraz niemiecka ustawa o utworzeniu Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" (BGBI.I z 11 sierpnia 2000 r.).

Przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), jak i postanowienia umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zawartych przez Polskę z Republiką Federalną Niemiec (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163) oraz z Konfederacją Szwajcarską (Dz. U. z 1993 r. Nr 22, poz. 92), nie przewidują zwolnienia od opodatkowania w Polsce przedmiotowych odszkodowań.

Oznacza to, że odszkodowanie przyznane na mocy decyzji Komisji do Spraw Roszczeń Majątkowych podlega opodatkowaniu.

Przedmiotowe odszkodowanie stanowi przychód, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i podlega opodatkowaniu łącznie z pozostałymi, osiągniętymi w roku podatkowym, dochodami według obowiązującej skali podatkowej.

W związku z powyższym podatnik obowiązany jest wykazać otrzymane odszkodowanie w zeznaniu podatkowym za rok, w którym odszkodowanie otrzymał. Jednocześnie pragnę poinformować, że ewentualne odstąpienie od opodatkowania mogłoby nastąpić na podstawie art. 22 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (zaniechanie poboru podatku dochodowego z tego tytułu).

Opublikowano: D.Podatnika 2004/2/11