Opodatkowanie nagrody

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Opodatkowanie nagrody

Pytanie:

Płatnik zwrócił się z pytaniem: czy nagroda dla studenta obywatela Litwy w formie pieniężnej w wysokości 400,00 zł za osiągnięcia sportowe podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz w jakiej wysokości należy potrącić podatek studentowi od kwoty wypłaty jednorazowego zryczałtowanego kosztu za przejazd w ramach obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych?

Odpowiedź:

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 89 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest: wartość świadczeń przysługujących od szkół wyższych, na podstawie odrębnych przepisów, studentom kierowanym przez uczelnię na studenckie praktyki zawodowe.

Jeżeli spełnione są wymogi z § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1991 r. w sprawie studenckich praktyk zawodowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 73, poz. 323, z późn. zm.), który to przepis wskazuje, że uczelnia państwowa ze środków przeznaczonych na działalność dydaktyczną pokrywa następujące koszty związane z organizacją praktyk:

- przejazdu do miejsca praktyki i z powrotem najtańszym środkiem lokomocji, z uwzględnieniem przysługujących ulg, jeśli praktyka odbywa się poza miejscem zamieszkania studenta lub siedziby uczelni, wówczas koszt przejazdu studenta na obowiązkowe praktyki będzie zwolniony na mocy art. 21 ust. 1 pkt 89.

Odnośnie zapytania dotyczącego opodatkowania nagrody pieniężnej w wysokości 400,00 zł otrzymanej za osiągnięcia sportowe przez studenta obywatela Litwy mają zastosowanie przepisy art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Osoby fizyczne, nie mające na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Z art. 13 pkt 2 cyt. ustawy, wynika, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się: przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Płatnicy dokonujący wypłat należności osobom objętym ograniczonym obowiązkiem podatkowym z tytułu przychodu tych osób z działalności określonej w art. 13 pkt 2 cyt. ustawy pobierają podatek dochodowy w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu. Przy ustalaniu wysokości podatku należy jednak uwzględnić zapisy stosownej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy międzynarodowej możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu od podatnika zaświadczenia o jego miejscu zamieszkania lub siedziby za granicą dla celów podatkowych, wydanego przez właściwą administrację podatkową (certyfikat rezydencji). Zasada ta wynika z art. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zryczałtowany podatek dochodowy należy przekazać na rachunek organu podatkowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych w terminie do dnia 7 miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten podatek został pobrany. W tym samym terminie należy także przekazać do urzędu skarbowego zbiorczą deklarację (PIT-8A) oraz imienną informację (IFT-1).

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl