Opodatkowanie dopłat do spółki

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Opodatkowanie dopłat do spółki

Pytanie:

Wspólnicy spółki mają prawo do wnoszenia zwrotnych, nieoprocentowanych dopłat do kapitału na mocy postanowień Kodeksu spółek handlowych, w oparciu o akt notarialny spółki. Zgodnie z umową spółki w przypadku zaistnienia sytuacji, gdy kapitał zakładowy nie wystarczy na niezbędne dla spółki środki obrotowe, inwestycyjne lub fundusz płac, wspólnicy mogą zostać zobowiązani na podstawie uchwały wspólników do wniesienia dopłat. Maksymalna jednorazowa kwota dopłat, do których zobowiązany może zostać każdy ze wspólników, nie może przekroczyć trzykrotnej nominalnej wartości udziałów. Dopłaty będą nakładane na wspólników i uiszczane przez nich równomiernie, w stosunku do posiadanych przez nich udziałów. Czy zwrot "maksymalna jednorazowa kwota dopłat..." odnosić się ma do każdej kolejnej dopłaty wniesionej do spółki, czy też tylko do jednej (jednorazowej) dopłaty?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Stosownie do postanowień art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) organ podatkowy udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, natomiast dokonanie interpretacji zapisów umowy spółki w kontekście przepisów Kodeksu spółek handlowych wykracza poza uprawnienia organu podatkowego.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl