Opodatkowanie dochodów osiąganych w wyniku zawierania kontraktów terminowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 czerwca 2003 r. Ministerstwo Finansów Opodatkowanie dochodów osiąganych w wyniku zawierania kontraktów terminowych.

Stosownie do przepisu art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych - rozumie się przez to prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny towarów, walut obcych, waluty polskiej, złota dewizowego, platyny dewizowej lub papierów wartościowych albo od wysokości stóp procentowych lub indeksów, a w szczególności opcje i kontrakty terminowe.

Z kolei art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447 ze zm.) stanowi, iż papierami wartościowymi są również inne niż wymienione w ust. 2 prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny papierów wartościowych wymienionych w ust. 1 i 2 (prawa pochodne).

Tym samym ustawodawca uznał, iż instrumenty pochodne są papierami wartościowymi, jeżeli są zbudowane w oparciu o ceny innych papierów wartościowych.

Zatem od przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne z obrotu pochodnymi instrumentami, które są papierami wartościowymi, stosuje się zasady opodatkowania dotyczące papierów wartościowych.

Natomiast instrumenty pochodne zbudowane w oparciu o inny instrument bazowy niż papiery wartościowe stanowią prawa majątkowe.

Podzielam pogląd Pana Posła, iż opodatkowanie przychodów uzyskanych przez osoby fizyczne zryczałtowanym podatkiem dochodowym jest wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania. W związku z tym, jeśli ustawodawca chciałby opodatkować dany przychód zryczałtowanym podatkiem dochodowym, to wyraźnie określiłby to w przepisach ustawy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera takiej regulacji w odniesieniu do przychodów z pochodnych instrumentów finansowych.

Jak wcześniej wskazano, pochodne instrumenty finansowe stanowią prawa majątkowe, a zatem do przychodów uzyskanych z pochodnych instrumentów finansowych (w tym z kontraktów terminowych na waluty), niebędących papierami wartościowymi, stosuje się takie same zasady opodatkowania, jak dla przychodów z praw majątkowych.

Przychody z praw majątkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.

Opublikowano: S.Podat. 2004/2/13