Opodatkowanie cesji wierzytelności podatkiem od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Opodatkowanie cesji wierzytelności podatkiem od towarów i usług

Pytanie:

Spółka dokonuje eksportu towarów i w większości faktur wystawionych na rzecz kontrahenta zagranicznego występuje odroczony termin płatności. W celu zapewnienia płynności finansowej Spółka zawiera z bankiem umowę faktoringu, na podstawie, której dokonuje cesji wierzytelności na jego rzecz. Powoduje to, że Spółka otrzymuje od banku natychmiastową zapłatę za wyeksportowany towar - z reguły w wys. 80% wartości transakcji. W związku z powyższym czy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega również cesja wierzytelności?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, eksport i import towarów lub usług, a także wykonywanie innych czynności wymienionych w ust. 3.

Czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przez Spółkę jest dokonywany przez nią eksport towarów, natomiast rozliczenie finansowe z bankiem, który przejął wierzytelności, nie jest zdarzeniem gospodarczym powodującym powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że działanie Spółki polegające na cesji wierzytelności z tytułu sprzedaży (eksportu) towarów jest czynnością, która nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług, co skutkuje nie wykazywaniem jej w deklaracji podatkowej VAT-7.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl