ON-7-033-66-PI/96 - Właściwość miejscowa urzędów skarbowych w zakresie nadawania NIP zagranicznym podmiotom gospodarczym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 października 1996 r. Ministerstwo Finansów ON-7-033-66-PI/96 Właściwość miejscowa urzędów skarbowych w zakresie nadawania NIP zagranicznym podmiotom gospodarczym.

W odpowiedzi na pismo z dnia 3 października 1996 r. dotyczące właściwości miejscowej urzędów skarbowych w zakresie nadawania numerów identyfikacji podatkowej zagranicznym podmiotom gospodarczym, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Decyzję administracyjną, na podstawie której podatnik otrzymuje NIP, wydaje właściwy miejscowo urząd skarbowy.

Artykuł 4 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1996 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702) wyraźnie stwierdza, że dla podatników podatku od towarów i usług nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku właściwym urzędem skarbowym w sprawach realizacji obowiązku identyfikacyjnego jest urząd skarbowy właściwy w sprawach podatku od towarów i usług.

Przepis ten odsyła zatem do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.).

W art. 4 pkt 10 ww. ustawy ustawodawca określa właściwość miejscową urzędów skarbowych w sprawach podatku VAT. Właściwym więc urzędem jest urząd ze względu na miejsce wykonywania czynności, a jeżeli czynności wykonywane są przez podatnika na terenie dwóch lub więcej urzędów skarbowych - urząd właściwy ze względu na siedzibę podatnika, a w sytuacji gdy podatnik jej nie posiada, urząd skarbowy ze względu na jego miejsce zamieszkania. Dopiero w sytuacji gdy nie da się ustalić właściwości miejscowej za pomocą ww. zasad, właściwym urzędem skarbowym staje się II Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

Urzędy skarbowe winny dokonywać rejestracji zagranicznych podmiotów posiadających status podatnika, tzn. podmiotów, które na podstawie odrębnych przepisów podlegają obowiązkom podatkowym.

Funkcjonowanie powyższych zasad można zilustrować następującym przykładem: firma zagraniczna nie mająca w Polsce siedziby, budująca w Polsce drogę, wykonując czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terenie właściwości jednego urzędu skarbowego, będzie dokonywała zgłoszenia identyfikacyjnego w tym urzędzie. Jeżeli budowa drogi będzie realizowana na terenie dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwy będzie II Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

Ministerstwo Finansów pragnie podkreślić, iż sam fakt uiszczenia jakiegokolwiek podatku bądź legitymowania się statusem podatnika, mimo zwolnienia ustawowego (podmiotowego lub przedmiotowego), jest wystarczającą przesłanką do nadania numeru NIP.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/2/21