Określenie warunków i trybu udzielania pomocy bankom w 1997 r.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 1996 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny Określenie warunków i trybu udzielania pomocy bankom w 1997 r.

Na podstawie § 16 ust. 1 statutu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, nadanego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1995 r., Rada Funduszu postanawia, co następuje:

§1.Uchwala "Warunki i tryb udzielania pomocy bankom w 1997 roku", stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

§2.Traci moc Uchwała nr 24/95 Rady BFG z dnia 21 grudnia 1995 r. w sprawie określenia warunków i trybu udzielania pomocy bankom w 1996 r.

§3.Uchwała wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 1997 roku.

Załącznik do Uchwały nr 31/96 Rady BFG

z dnia 30 grudnia 1996 r.

WARUNKI I TRYB UDZIELANIA POMOCY BANKOM W 1997 ROKU

Rozdział1

Podstawa prawna

I.Podstawą prawną określenia warunków i trybu udzielania przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny pomocy podmiotom objętym ustawowym systemem gwarantowania są:

1) przepisy art. 4 ust. 2 pkt 1, 2, 4; art. 7 ust. 2 pkt 6 oraz art. 19 i 20 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym z dnia 14 grudnia 1994 r.,

2) przepisy § 16 ust. 1 statutu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nadanego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1995 r. (D. U. z dnia 6 marca 1995 r. Nr 21, poz. 113),

3) "Zasady i formy udzielania pomocy finansowej podmiotom objętym systemem gwarantowania środków zgromadzonych na rachunkach bankowych" (Uchwała nr 12/95 Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 28 września 1995 r., z późn. zm.).

Rozdział 2

Cele i ogólne warunki udzielania pomocy

II.1.Na podstawie art. 19 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym Fundusz udziela pomocy na przywrócenie wypłacalności lub zakup udziałów albo akcji banku przejmowanego.

2.Warunki uzyskania zwrotnej pomocy, które powinien spełnić ubiegający się o nią podmiot, są następujące:

1) przedstawienie Zarządowi Funduszu planu wykorzystania pomocy w celu uzdrowienia gospodarki banku lub połączenia z innym bankiem,

2) przedstawienie Zarządowi Funduszu wyników przeprowadzonego badania audytorskiego, uznanego przez Zarząd Funduszu,

3) wykazanie, że wysokość wnioskowanej pożyczki, gwarancji lub poręczenia jest niższa aniżeli łączna maksymalna kwota z tytułu gwarantowania środków zgromadzonych w tym podmiocie; a w przypadku wniosku o udzielenie pomocy finansowej w celu połączenia z innym bankiem niższa aniżeli suma środków gwarantowanych na rachunkach deponentów w banku przejmowanym,

4) wykazanie, że nastąpiło uprzednie, zgodnie z obowiązującymi zasadami, wykorzystanie kapitału dotychczasowych właścicieli na pokrycie strat banku ubiegającego się o pomoc lub przejmowanego,

5) pozytywną opinię Prezesa Narodowego Banku Polskiego do planu wykorzystania pomocy z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

3.Podstawą uruchomienia przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny procedury udzielenia pomocy jest przedstawienie wniosku określającego jej przeznaczenie oraz wykazanie przez bank wnioskujący, że wszystkie warunki ustawowe zostały spełnione.

4.W szczególności bank powinien przedstawić Zarządowi Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dokumenty i informacje niezbędne do oceny sytuacji banku i podjęcia decyzji co do udzielenia pomocy.

5.Za dzień przedłożenia wniosku uważa się dzień, w którym bank przedłożył wszystkie wymagane dokumenty i informacje.

6.Bank powinien przedłożyć podstawowe dokumenty i informacje określone w załączniku nr 1.

7.Bank ubiegający się o pomoc na samodzielną sanację powinien ponadto przedłożyć dokumenty i informacje określone w załączniku nr 2.

8.Bank wnioskujący o pomoc na przejęcie banku lub łączenie z innym bankiem powinien ponadto przedłożyć dokumenty i informacje określone w załączniku nr 3.

9.Bank wnioskujący o pomoc na nabycie akcji/udziałów innego banku powinien ponadto przedłożyć dokumenty i informacje określone w załączniku nr 4.

III.1.Bankowy Fundusz Gwarancyjny udziela pomocy wszystkim podmiotom objętym systemem gwarantowania na warunkach określonych odrębnie dla każdej formy pomocy.

2.W odniesieniu do umów zawieranych w 1997 r. ustala się następujące warunki udzielania pomocy w formie pożyczki:

1) oprocentowanie w wysokości 1/3 stopy redyskonta określonej przez NBP,

2) dla banków spółdzielczych oprocentowanie wynosi 0,5 wysokości określonej w pkt 1),

3) wysokość stopy redyskonta obowiązująca w dniu zawarcia umowy o pożyczkę stanowi podstawę wyliczenia oprocentowania,

4) oprocentowanie ma charakter zmienny i podlega korekcie od dnia obowiązywania zmienionej stopy redyskonta,

5) prowizja od udzielonej pożyczki płacona przez banki w formie spółki akcyjnej i banki państwowe wynosi 0,3% kwoty pożyczki, a w odniesieniu do banków spółdzielczych 0,1% kwoty pożyczki określonej w umowie,

6) prowizja powinna być wniesiona przed uruchomieniem kwoty pożyczki lub zostanie potrącona z kwoty pożyczki,

7) łączny okres pożyczki nie może być dłuższy niż 10 lat. Okres ten jest ustalany w drodze negocjacji z bankiem ubiegającym się o pomoc na podstawie sytuacji finansowej banku,

8) wypłata kwoty pożyczki może być dokonana jednorazowo lub w transzach, w zależności od potrzeb banku wynikających z założeń planu wykorzystania pomocy,

9) naliczanie i pobieranie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny należnych odsetek dokonywane jest w okresach kwartalnych zgodnie z planem spłaty stanowiącym integralną część umowy o pożyczkę,

10) spłata zaciągniętej pożyczki dokonywana jest w równych ratach w okresach kwartalnych lub półrocznych, na podstawie uzgodnień z bankiem wynikających z założeń planu wykorzystania pomocy. W uzasadnionych ekonomicznie przypadkach dopuszcza się możliwość zróżnicowania wysokości rat spłaty pożyczki,

11) dopuszcza się stosowanie karencji w spłacie kwoty pożyczki, jeśli znajduje to uzasadnienie ekonomiczne zawarte w przedłożonym planie wykorzystania pomocy,

12) okres karencji nie może być dłuższy niż połowa okresu pożyczki i jest ustalany w drodze negocjacji z bankiem.

3.Ustala się następujące warunki udzielania pomocy w formie poręczenia:

1) okres poręczenia do 1 roku, z możliwością przedłużenia na kolejne okresy roczne,

2) prowizja 1% w skali roku kwoty poręczenia określonej w umowie; prowizja musi być wniesiona najpóźniej w dniu podpisania umowy,

3) prowizja pobierana jest z góry, za każdy rozpoczęty rok.

4.Ustala się następujące warunki udzielania pomocy w formie gwarancji:

1) okres gwarancji do 1 roku z możliwością przedłużenia na kolejne okresy,

2) prowizja 0,5% kwartalnie kwoty gwarancji określonej w umowie. Za pierwszy kwartał korzystania z gwarancji prowizja powinna być wniesiona najpóźniej w dniu podpisania umowy,

3) prowizja jest pobierana z góry za każdy rozpoczęty kwartał i powinna być wnoszona w ciągu pierwszych 3 dni roboczych każdego kwartału bez odrębnego wezwania.

5.Szczegółowe warunki udzielenia pomocy (pożyczki, poręczenia, gwarancji) ustalane są w umowach zawieranych pomiędzy Bankowym Funduszem Gwarancyjnym a bankiem, któremu udzielana jest pomoc.

6.Każda forma udzielenia pomocy związana jest z ustanowieniem przez bank stosownych zabezpieczeń gwarantujących Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu zwrot kwot udzielonej pomocy wraz z należnymi odsetkami.

Rozdział 3

Tryb udzielania pomocy

IV.1.Postępowanie w sprawie udzielenia pomocy wszczyna się na podstawie wniosku przedłożonego przez bank. Do wniosku bank załącza dokumenty i informacje, o których mowa w pkt II. Przedłożone informacje mają umożliwić prawidłową ocenę sytuacji banku i realnych szans jej poprawy po udzieleniu przez Fundusz zwrotnej pomocy finansowej.

2.W przypadku stwierdzenia braku w dokumentacji lub braku informacji niezbędnych do rozpatrzenia wniosku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny występuje do banku wnioskującego o ich niezwłoczne uzupełnienie.

3.Wniosek wraz z załączonymi dokumentami podlega analizie w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Analiza obejmuje w szczególności:

1) ogólną sytuację banku,

2) przyczyny, które spowodowały zagrożenie wypłacalności banku,

3) formę, wysokość wnioskowanej pomocy i proponowane zabezpieczenia,

4) realność planu wykorzystania pomocy,

5) zakładane sposoby wykorzystania pomocy,

6) efekty, które bank zamierza osiągnąć wykorzystując pomoc Funduszu,

7) efektywność zarządzania bankiem,

8) skutki przejęcia banku na sytuację finansową banku przejmującego, w przypadku przejmowania banku.

V.1.Zarząd Funduszu podejmuje uchwałę o udzieleniu lub odmowie udzielenia pomocy.

2.Uchwała Zarządu Funduszu o udzieleniu pomocy określa warunki jej udzielenia, a w szczególności:

1) kwotę pożyczki, poręczenia lub gwarancji,

2) okres, na jaki pomoc zostaje udzielona wraz z określeniem okresu karencji,

3) wysokość oprocentowania pożyczki,

4) wysokość prowizji od udzielonej pożyczki, poręczenia lub gwarancji,

5) sposób wykorzystania udzielonej pomocy,

6) formy zabezpieczenia udzielonej pomocy,

7) terminy spłat, w tym datę rozpoczęcia spłat,

8) zobowiązanie banku do składania Funduszowi informacji,

9) uprawnienie Funduszu do wykonywania kontroli wykorzystania pomocy.

3.Uchwała Zarządu Funduszu o odmowie udzielenia pomocy powinna zawierać uzasadnienie.

VI.1.W przypadku, gdy kwota wnioskowanej pomocy przekracza 5% środków funduszu pomocowego na dany rok, Zarząd Funduszu występuje do Rady Funduszu o opinię, co do udzielenia pomocy, określając wstępnie swoje stanowisko.

2.Rada Funduszu wydaje opinię, a po jej otrzymaniu Zarząd podejmuje uchwałę co do udzielenia lub odmowy udzielenia pomocy.

VII.O podjętej uchwale Zarząd Funduszu niezwłocznie zawiadamia w formie pisemnej bank wnioskujący oraz Narodowy Bank Polski.

VIII.Na podstawie podjętej uchwały o udzieleniu pomocy Fundusz przygotowuje teksty umów:

1) udzielenia pożyczki, poręczenia lub gwarancji,

2) ustanowienia zabezpieczeń zwrotu udzielonej pomocy.

IX.Umowy podpisuje dwóch członków Zarządu Funduszu, a za bank osoby upoważnione do zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu banku.

X.Po podpisaniu stosownych umów i uregulowaniu prowizji następuje uruchomienie pożyczki i przekazanie na wskazany rachunek banku jednorazowo lub w transzach.

XI.Bankowy Fundusz Gwarancyjny na bieżąco kontroluje sposób wykorzystania udzielonej pomocy, terminowość spłat, stan zabezpieczeń oraz dokonuje analizy sytuacji finansowej banku.

Uwaga: Wzory formularzy, które należy wypełnić przy składaniu wniosku o pomoc zostały ogłoszone w Biuletynie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Opublikowano: Pr.Bankowe 1997/1/63