Określenie stawki podatku od nieruchomości dla lokali mieszkalnych wynajętych na internat.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 kwietnia 2009 r. Urząd Miejski we Wrocławiu Określenie stawki podatku od nieruchomości dla lokali mieszkalnych wynajętych na internat.

INTERPRETACJA

indywidualna przepisów prawa podatkowego

Na podstawie art. 14j § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 1c ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.)

organ podatkowy

uznaje stanowisko strony za prawidłowe stwierdzając, iż lokale mieszkalne wynajęte na internat winny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości według stawki określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit a) cyt. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2009 r. (data wpływu do urzędu) XXX we Wrocławiu zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego art. 5 ust. 1 pkt 2 lit a) - ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.). Stawki podatku od nieruchomości zróżnicowane są w zależności od rodzaju budynku. Opodatkowanie budynku lub jego części stawką podatku przewidzianą dla budynków mieszkalnych, jest zatem możliwe tylko wówczas, gdy w ewidencji gruntów i budynków budynek oznaczony został jako mieszkalny (Wyrok WSA w Szczecinie I SA/Sz 440/07). Inne oznaczenie powoduje konieczność zastosowania wyższych stawek podatku od nieruchomości. Podstawowym kryterium przeznaczenia i wykorzystania budynku na cele mieszkalne jest dokonanie weryfikacji, czy jest on budynkiem mieszkalnym w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Z powyższego wynika, że internaty są budynkami mieszkalnymi i winny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości według stawki określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych tekst jedn. jak od budynków mieszkalnych lub ich części. Internat mieści się w pojęciu budynku mieszkalnego, gdyż służy zaspakajaniu podstawowych potrzeb bytowych ludzi. Jedyne te części budynku, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej i nie są wykorzystywane na cele mieszkalne powinny być opodatkowane stawką podatkową z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit b) cyt ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Zgodnie z art. 14c § 3 cyt. ustawy ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Na podstawie art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia w sprawie, za pośrednictwem Prezydenta Wrocławia po uprzednim wezwaniu na piśmie organu podatkowego - w terminie 14 dni od dnia doręczenia interpretacji do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 cyt. ustawy).

Opublikowano: bip.um.wroc.pl