OG005/29/2005/PM-436/1/05 - Umowa przejęcia długu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 marca 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach OG005/29/2005/PM-436/1/05 Umowa przejęcia długu.

Pytanie podatnika

Czy dokonane umową z dnia 23.12.2004 r. przejęcie długu stanowi umowę sprzedaży podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Pismem z dnia 19.01.2005 r. Spółka "A." zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

W dniu 26.01.2005 r. została przedłożona przez wnioskodawcę umowa przejęcia długu z dnia 23.12.2004 r. zawarta pomiędzy Spółką "B.", Spółką "C.", Spółką "D.", Spółką "E." jako Dłużnikami a Spółką "A." jako Przejmującym dług oraz Spółką "F." jako Wierzycielem.

Z treści przedmiotowej umowy wynika, że Dłużnicy przenoszą, a Przejmujący dług przejmuje zobowiązanie Dłużników wymienione w umowie w łącznej kwocie 24.470,46 zł, na co Wierzyciel wyraża zgodę. Przejęcie zwalnia Dłużników z długów opisanych w umowie.

Zapłata przez Przejmującego dług zobowiązania w kwocie 24.470,46 zł nastąpi przez kompensatę należności Przejmującego dług w stosunku do Wierzyciela, a wynikających z przedłożonej umowy z dnia 15.10.2004 r. dotyczącej wykonania usługi (prac).

Przedmiotem pytania wnioskodawcy jest kwestia, czy dokonane umową z dnia 23.12.2004 r. przejęcie długu stanowi umowę sprzedaży podlegającą z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) podatkowi, czy też nie.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia:

Umowa przejęcia długu uregulowana w art. 519 k.c. polega na tym, że osoba trzecia wstępuje w miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony. Dochodzi ona do skutku bądź na podstawie umowy między wierzycielem i osobą trzecią za zgodą dłużnika, bądź umowy między dłużnikiem i osobą trzecią za zgodą wierzyciela.

Art. 1 ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera czynności cywilnoprawne podlegające podatkowi. Katalog czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty. Przedmiotem podatku jest m.in. sprzedaż rzeczy i praw majątkowych, natomiast w przypadku przejęcia długu przedmiotem umowy jest dług czyli ogół obowiązków dłużnika względem wierzyciela.

Umowa przejęcia długu zawarta zgodnie z art. 519 k.c. jako nienależąca do katalogu czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Powyższa interpretacja: dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących; nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.kielce.pl