OG-005/81/PDI/415-13/07 - Kiedy powstaje przychód z prowadzonej działalności i z jakim dniem należy przeliczyć przychód w walucie obcej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lipca 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach OG-005/81/PDI/415-13/07 Kiedy powstaje przychód z prowadzonej działalności i z jakim dniem należy przeliczyć przychód w walucie obcej?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 15 maja 2007 r. przez Pana Krzysztofa Z. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione stanowisko podatnika jest prawidłowe.

W dniu 15 maja 2007 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportu międzynarodowego. W działalności gospodarczej korzysta z opodatkowania na zasadach ogólnych i jest podatnikiem VAT. We wniosku podatnik informuje, że na zleceniu spedycyjnym otrzymanym od spedytora pokazana jest trasa, miejsce i termin rozładunku. Podatnik wystawia fakturę po wykonaniu usługi, czyli po dokonaniu rozładunku towaru.

Podatnik pyta, kiedy w wyżej opisanej sytuacji powstaje przychód z działalności gospodarczej oraz z jakim dniem należy przeliczać przychód w walucie obcej.

Zdaniem podatnika mając na uwadze zapis art. 14 ust. 1 pkt 1a i pkt 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dzień wystawienia faktury za wykonaną usługę (tj. dzień rozładunku towaru) jest dniem uzyskania przychodu przez podatnika, a przychody w walutach obcych należy przeliczać na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W wyniku analizy informacji zawartych we wniosku oraz jego uzupełnieniu Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ściśle określają moment powstania przychodu dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Podstawowe zasady ustalania przychodu reguluje art. 14 ust. 1c ww. ustawy. Powołany przepis, za datę powstania przychodu uznaje dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

W przypadku świadczenia usług zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Natomiast usługę należy uznać za wykonaną, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi.

Nadmienić należy, że w sytuacji gdy strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku - art. 14 ust. 1e powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dniem zakończenia usługi jest dzień rozładunku towaru. Jednocześnie w dniu tym wystawiana jest faktura za wykonanie tej usługi. Oznacza to, że dniem powstania przychodu z tytułu wykonanej usługi transportowej będzie dzień wystawienia faktury.

Odrębnym zagadnieniem jest przeliczenie na złote przychodów uzyskanych w walutach obcych.

Powyższy problem reguluje przepis art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego wynika, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl