OG/005/78/PDII/2004 - Tytuł prawny do plebanii a prawo proboszcza do skorzystania z ulgi remontowo - modernizacyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 czerwca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach OG/005/78/PDII/2004 Tytuł prawny do plebanii a prawo proboszcza do skorzystania z ulgi remontowo - modernizacyjnej.

Pytanie podatnika

Czy jako proboszcz parafii, mogę skorzystać z ulgi na remont i modernizację plebanii?

Odpowiedź

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 22.04.2004 r., w sprawie tytułu prawnego do zajmowanego budynku plebani uprawniającego do skorzystania z ulgi na remont i modernizację, informuje:

Podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.), obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik: poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego-budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów (art. 27a ust. 1 pkt 1).

Powołany przepis ustawy wskazuje zasadniczy warunek uprawniający do skorzystania z odliczenia od podatku wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu lub budynku mieszkalnego - posiadanie tytułu prawnego do lokalu lub budynku mieszkalnego.

Za tytuł prawny uważa się między innymi:

1) własność (np. akt notarialny zawarty w formie umowy kupna-sprzedaży, umowy darowizny, umowy przeniesienia prawa własności i inne),

2) umowę użyczenia,

3) umowę najmu lub dzierżawy,

4) inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego (np. przydział lokalu mieszkalnego wydany przez spółdzielnię mieszkaniową).

Załączone do pisma mianowanie na proboszcza parafii w "R" z dnia 23.06.2003 r. nie potwierdza nabycia przez Księdza ani prawa własności, ani nie jest tytułem prawnym do lokalu, który wymieniono wyżej. Końcowe zapisy zawarte w dokumencie informują jedynie, że Proboszcz troszcząc się o dobro duchowe wiernych nie może pomijać spraw materialnych i administracyjnych, związanych nierozerwalnie z życiem parafii. Przedmiotowego prawa nie potwierdza również powołany art. 533 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Uprawnia on jedynie do zamieszkania w budynku plebani.

Za tytuł prawny nie można w żadnym wypadku uznać zameldowania w budynku plebanii stanowiącym własność Parafii.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach uważa, iż brak tytułu prawnego do zajmowanego budynku plebanii uniemożliwia skorzystanie z odliczenia od podatku ulgi z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację tego budynku.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.kielce.pl