OG/005/193/PDII/415/56/2005 - Zapomoga wypłacona z ZFŚS.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach OG/005/193/PDII/415/56/2005 Zapomoga wypłacona z ZFŚS.

"(...) Z wniosku wynika, że pracownica (...) złożyła prośbę o wypłatę zapomogi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ponieważ znalazła się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Pracownica ta spodziewając się w najbliższych tygodniach dziecka została opuszczona przez męża, który pozostawił ją z niespłaconym kredytem mieszkaniowym oraz nieuregulowanymi rachunkami mieszkaniowymi.

(...) Zdaniem wnioskodawcy zapomoga wypłacona w związku z indywidualnym zdarzeniem losowym winna być zwolniona z opodatkowania.

(...) Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł, z zastrzeżeniem pkt 40 i 79.

Z uwagi na fakt, iż ustawodawca nie zdefiniował w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych znaczenia słowa "zdarzenia losowe", przyjąć należy potoczne znaczenie tego słowa, oznaczające zdarzenie zależne od losu, kolei, wydarzeń życia. Zatem zdarzenia losowe mogą być spowodowane nie tylko działaniem sił przyrody, ale również działaniem ludzi, pod warunkiem jednak, że zachowane są przesłanki losowości, tzn. musi zachodzić zdarzenie nieprzewidywalne, niezależne od woli człowieka i nie do uniknięcia mimo zachowania należytej staranności.

Zatem niezbędne jest tutaj ustalenie powodu udzielenia zapomogi - musi to być zdarzenie losowe, natomiast inne sytuacje, nieobjęte przepisami ustawy, nie mają wpływu na nabycie prawa do zwolnienia. Wobec powyższego, zapomoga otrzymana z tytułu trudnej sytuacji życiowej, ponieważ została opuszczona przez męża i spodziewa się dziecka nie będzie korzystać ze zwolnienia zawartego w ww. przepisie art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2006/4/8