OG-005/188/PDI-423/23-2/2005 - Zamknięcie ksiąg rachunkowych i złożenie deklaracji CIT-8 w związku z przekształceniem formy prawnej spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 stycznia 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach OG-005/188/PDI-423/23-2/2005 Zamknięcie ksiąg rachunkowych i złożenie deklaracji CIT-8 w związku z przekształceniem formy prawnej spółki.

Z treści wniosku wynika, że Spółka, będąca spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza wszcząć procedurę zmiany formy prawnej poprzez przekształcenie w spółkę komandytową, (na podstawie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Na mocy art. 553 § 3 k.s.h. wszyscy wspólnicy spółki przekształcanej staną się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Przekształcenie nie spowoduje zmiany w wartości wkładów posiadanych przez wspólników, ani też struktury udziałów. Spełnione zostaną warunki wynikające z § 4 art. 551 k.s.h., tj. przekształcana spółka nie będzie znajdować się w stanie likwidacji, ani też upadłości. Wypełnione zostaną także wymogi natury formalnej związane z omawianym przekształceniem.

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 12 ustawy o rachunkowości przekształcenie formy prawnej oznacza konieczność zamknięcia ksiąg podmiotu przekształcanego i otwarcia ksiąg spółki przekształconej. Ze względu na wymóg zawarty w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych spółki komandytowej powstałej po przekształceniu wystąpi niezależnie od wielkości obrotów. Zdaniem pytającego zamknięcie ksiąg przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza zakończenie roku podatkowego i wiąże się z koniecznością złożenia deklaracji CIT-8, sprawozdania finansowego oraz odprowadzenia podatku na zasadach ogólnych. Wymóg powyższy wynika z art. 27 ust. 1 i ust. 2 u.p.d.o.p.

Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje.

Podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych spoczywa na mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółkach handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji). Spółką handlową zgodnie z k.s.h. są m.in. spółka komandytowa (art. 102-104) i spółka z o.o. (art. 151-300). Wobec powyższego spółki te mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych wg określonych w ustawie o rachunkowości zasad.

W przedstawionym stanie faktycznym, do czasu przekształcenia podatnikiem podatku dochodowego jest spółka z o.o. i jej przychody opodatkowane są na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rokiem podatkowym, co do zasady, jest rok kalendarzowy, tym niemniej, stosownie do postanowień ust. 6 tego przepisu, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, to za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Z uwagi na powyższe decydujące znaczenie dla oceny, czy w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową dochodzi do zakończenia roku podatkowego spółki kapitałowej, będą miały przepisy ustawy o rachunkowości. Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, czyli w dniu poprzedzającym wpis spółki przekształconej do rejestru.

W świetle powyższych uregulowań, przekształcenie spółek kapitałowych wiąże się z zamknięciem ksiąg rachunkowych, sporządzeniem sprawozdania finansowego, a w konsekwencji z obowiązkiem zakończenia roku. podatkowego.

Okoliczność wystąpienia końca roku podatkowego, zgodnie z treścią art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wiąże się z kolei z obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego. Z przepisu tego wynika bowiem, że podatnicy zobowiązani są składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić należny podatek dochodowy albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku r.

Natomiast po przekształceniu podatnikami podatku dochodowego będą wspólnicy spółki komandytowej, spółka komandytowa jest bowiem spółką osobową i nie podlega ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka komandytowa jest równocześnie spółką prawa handlowego i zobowiązana jest jak wspomniano wyżej do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 księgi rachunkowe otwiera się na dzień zmiany formy prawnej, czyli w dniu wpisu spółki przekształconej do rejestru. Oznacza to, że spółka z o.o., która jest przekształcana w osobową spółkę handlową zobowiązana jest do zamknięcia, a osobowa spółka handlowa do otwarcia ksiąg rachunkowych.

Reasumując, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, ustawy o rachunkowości i Ordynacji podatkowej, na następcy prawnym ciąży obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego spółki przekształcanej, na podstawie którego ustalany jest dochód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu/straty CIT-8 do końca trzeciego miesiąca roku następnego. Spółka komandytowa powstała w wyniku przekształcenia ma obowiązek otwarcia i prowadzenia ksiąg handlowych do końca roku obrotowego.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl