OG-005/181/2006/PP/443-88/85/2007 - Wybór stawki dla opodatkowania usług własnych w zakresie świadczonych usług turystyki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 stycznia 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach OG-005/181/2006/PP/443-88/85/2007 Wybór stawki dla opodatkowania usług własnych w zakresie świadczonych usług turystyki.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5 października 2006 r. złożonego w tut. Urzędzie przez Podatnika w dniu 9 października 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 5 października 2006 r. złożonym w tut. Urzędzie w dniu 9 października 2006 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z prośbą o udzielenie pisemnych wyjaśnień odnośnie stosowania przepisów podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca posiada w swoich strukturach Hotel, Restaurację, Biuro Podróży oraz udostępnia rezerwat w celach turystycznych. Świadcząc usługi hotelowe - symbol PKW i U 55.11.10-00.00, gastronomiczne - symbol PKW i U 55.30.11-00.00 i udostępniania rezerwatu - symbol PKW i U 92.53.12-00.00 stosuje opodatkowanie podatkiem VAT według stawek właściwych ze względu na te symbole, natomiast wykonując usługi jako Biuro Turystyczne stosuje opodatkowanie w sposób szczególny określony w art. 119 ustawy o VAT wyłącznie w sytuacji, gdy są one nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona wnosi o odpowiedź na pytanie:

1)

Czy w sytuacji określonej w art. 119 ust. 5 ustawy o VAT należy zastosować od usług własnych (gastronomicznych, hotelowych i zwiedzania rezerwatu przyrody) stawkę właściwą dla tych usług (w tym przypadku 7%), czy też opodatkować je stawką 22%?

Zdaniem Wnioskodawcy w art. 119 ust. 5 i 6 ustawy o podatku VAT zawarte są reguły, z których wynika, iż w przypadku, gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik oprócz usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie, zwanych dalej "usługami własnymi, odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Podatnik zobowiązany jest wówczas do wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a jaka na usługi własne.

Strona wyraża pogląd, iż przepis ten pozwala Przedsiębiorstwu na zastosowanie do opodatkowania usług gastronomicznych, hotelowych i zwiedzania rezerwatu przyrody stawki właściwej dla tych usług, niezależnie od tego, że stanowią one usługi własne w ramach usługi turystycznej.

Zdaniem Spółki przy innym opodatkowaniu doszłoby do sytuacji, w której świadczenie poszczególnych (odrębnych) usług byłoby opodatkowane stawką 7%, a w sytuacji, gdy usługi te świadczone byłyby razem, tylko z tego powodu należałoby opodatkować je stawką 22%. Według Jednostki zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 22% nie ma w takiej sytuacji usprawiedliwienia.

Reasumując, Spółka uważa, że usługi własne powinny być opodatkowane w/g stawek właściwych ze względu na symbol PKW i U, a wiec dla usług hotelarskich, gastronomicznych i udostępniania rezerwatu w celach turystycznych według stawki 7%, a usługi nabyte od innych osób, stanowiące część usługi turystycznej, winny być opodatkowane według zasad określonych w art. 119 ust. 1.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Strony, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 119 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie, zwanych dalej "usługami własnymi", odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 29.

Stosownie zaś do art. 119 ust. 6 powyższej ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 5 podatnik obowiązany jest do wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności, za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści, a jaka na usługi własne.

Zatem Spółka obowiązana jest do odrębnego ustalenia podstawy opodatkowania dla usług własnych i dla usług, które nabyła od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W odniesieniu do usług własnych, podstawą opodatkowania będzie obrót, zgodnie z przepisami art. 29 ustawy o VAT, a w odniesieniu do usług obcych - marża - art. 119 ust. 1 tej ustawy.

Stawką podatku właściwą dla organizowania imprez i świadczenia usług turystycznych jest stawka 22% bowiem zarówno w ustawie o VAT, jak też w przepisach wykonawczych do ustawy, nie wymieniono usług turystycznych jako usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług lub zwalnia się je z opodatkowania. Co do zasady, właściwą stawką będzie więc stawka 22%, określona w art. 41 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy.

W przypadku opodatkowania ww. usług na zasadzie marży należy więc zastosować stawkę 22%. Natomiast gdy podatnik wykonuje część świadczeń we własnym zakresie, usługi te jako wchodzące w skład kompleksowej usługi turystycznej, podlegają opodatkowaniu według stawki podatku 22%, bez względu na to jaką stawką opodatkowane były poszczególne usługi wchodzące w skład usługi turystycznej.

W związku z powyższym dla udokumentowania usługi turystycznej świadczonej na rzecz jej nabywcy powinna zostać wystawiona jedna faktura na całą usługę, obejmująca zarówno część usługi opodatkowaną na zasadach ogólnych, jak i część opodatkowaną na zasadach marży.

Zatem nieprawidłowe jest stanowisko Podatnika zgodnie, z którym świadczenie usług turystycznych, winno być opodatkowane według stawek podatku VAT właściwych ze względu na symbol PKW i U dla poszczególnych usług wchodzących w skład tych usług. Gdyby jednak Spółka świadczyła oddzielnie usługi hotelarskie, gastronomiczne, udostępnianie rezerwatu przyrody czy też inne usługi należałoby je opodatkować odpowiednio do odpowiadających im symboli PKW i U.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl