OG-005/150/PP/443/78/2006 - Współwłasność a wystawienie faktury na zakup materiałów budowlanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 października 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach OG-005/150/PP/443/78/2006 Współwłasność a wystawienie faktury na zakup materiałów budowlanych.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 3 sierpnia 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskodawca w dniu 3 sierpnia 2006 r. wystąpił do tut. Urzędu Skarbowego z pismem o interpretację dotyczącą zagadnienia:

-

czy przy zakupie materiałów budowlanych faktury mogą być wystawiane imiennie na jedną z trzech osób, które dostały pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego czy też w każdej fakturze wymieniać wszystkie trzy osoby.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku decyzją Prezydenta Miasta Kielce z dnia 30 maja 2006 r. wraz z dwoma innymi osobami otrzymałem pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Osoby te to członkowie rodziny z którymi będę tam zamieszkiwał. Aby otrzymać częściowy zwrot VAT na materiały do budowy domu będą potrzebne faktury VAT.

Zdaniem Podatnika faktury mogą być wystawiane na jedną z tych osób, która zakup sfinansowała. Będzie to dowodem zaangażowania materialnego w budowę. Wpisywanie w fakturach trzech nabywców uniemożliwi ustalenie kto i jaką kwotę zapłacił i jaki jest jej udział w finansowaniu inwestycji.

W przedstawionym zapytaniu Podatnik pyta:

-

czy przy zakupie materiałów budowlanych faktury mogą być wystawiane imiennie na jedną z trzech osób, które dostały pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego czy też w każdej fakturze wymieniać wszystkie trzy osoby.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Wnioskodawcy, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468) - dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

Prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jest posiadanie przez osobę fizyczną pozwolenia na budowę w przypadku inwestycji dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) wymagane jest takie pozwolenie - art. 4 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy.

Cytowana ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w sposób odrębny nie reguluje kwestii dokumentowania wydatków poniesionych przez więcej niż jedną osobę fizyczną a dotyczących tej samej inwestycji.

Zatem w przypadku równych udziałów we współwłasności domniemywa się również, ze równe są udziały w ponoszonych nakładach związanych z tą nieruchomością.

Jeżeli materiały na budowę domu, będą zakupione przez trzech współwłaścicieli nieruchomości i zapłata za fakturę poniesiona zostanie przez trzy osoby fizyczne, winni Państwo żądać wystawienia faktury VAT na trzech współwłaścicieli. Odliczenie kwoty podatku VAT z tak wystawionej faktury, będzie zatem odpowiadało udziałowi we współwłasności nieruchomości.

W przypadku dokonywania zakupów i zapłaty za materiały budowlane odrębnie przez poszczególnych współwłaścicieli oraz wystawienia faktury tylko na jedną osobę - odliczenie części podatku VAT będzie możliwe w całości tylko przez tę osobę, na którą została wystawiona faktura VAT.

W związku z powyższym w świetle zawartych wyjaśnień oraz po przeanalizowaniu stanu faktycznego Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Wnioskodawcy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl