OG-005/148/06 PDI-423/17/06 - Umorzenie części pożyczki na zakup środka trwałego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 października 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach OG-005/148/06 PDI-423/17/06 Umorzenie części pożyczki na zakup środka trwałego.

"(...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w miesiącu grudniu 2005 r. przyjęła do używania środek trwały, który był w części sfinansowany z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W kwietniu 2006 r., po spełnieniu przez Spółkę określonych warunków zawartych w umowie pożyczki, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umorzył 17.375 zł z ww. pożyczki.

(...) Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) powołanej ustawy przychód podatkowy powstaje w przypadku umorzenia lub przedawnienia zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów) z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. Termin "umorzenie" nie jest zdefiniowany w przepisach podatkowych, nie jest też pojęciem z zakresu prawa cywilnego. W przepisach Kodeksu cywilnego nie stanowi on wyodrębnionej instytucji cywilnoprawnej.

Do umorzenia zobowiązania o charakterze cywilnoprawnym u danego dłużnika może dojść np. poprzez zwolnienie go z długu, czy też przejęcie ciążącego na nim długu przez osobę trzecią. Umorzenie zobowiązań wywołuje określone skutki w podatku dochodowym, i co do zasady, jest ono przysporzeniem majątkowym stanowiącym przychód dla celów podatkowych. Tak więc wartość umorzonej pożyczki, czyli zwolnienie dłużnika z długu stanowi dla podatnika przychód w momencie umorzenia pożyczki, a tym jest z kolei data złożenia przez wierzyciela oświadczenia woli o zwolnieniu z długu (umorzenia całości lub części pożyczki).

Zatem równowartość umorzonej kwoty powinna znaleźć odzwierciedlenie po stronie przychodów wykazanych w deklaracji miesięcznej na podatek dochodowy od osób prawnych CIT-2. Powyższe nie oznacza jednak, że w tym konkretnym przypadku umorzona pożyczka podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są: dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a (w tym przypadku nieistotnych) otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych.

W świetle powyższego równowartość umorzonej kwoty pożyczki dla celów podatku dochodowego po stronie przychodu należy wyłączyć z dochodów podlegających opodatkowaniu (...)."

Opublikowano: S.Podat. 2007/2/57