OG-005/142/2004/PP1-443/32 - Wykazanie w deklaracji VAT-7 czynności udzielenia pożyczek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach OG-005/142/2004/PP1-443/32 Wykazanie w deklaracji VAT-7 czynności udzielenia pożyczek.

Pytanie podatnika

Czy w deklaracji VAT-7 należy wykazać czynność udzielenia pożyczek?

Co stanowi podstawę opodatkowania - wartość udzielonej pożyczki, czy wartość odsetek?

Czy są to odsetki naliczone w dniu przekazania pożyczki, czy uzyskiwane miesięcznie od dłużnika?

W odpowiedzi na pismo z dnia 4 czerwca 2004 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4.

Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Jak wynika z pisma, Spółka świadczy usługi "udzielania pożyczek poza systemem bankowym sklasyfikowanym według PKD 65.22.Z" swoim klientom - Aptekom.

W załączniku Nr 4 do wyżej cytowanej ustawy o podatku VAT zostały wymienione usługi, których świadczenie jest zwolnione od podatku.

W poz. 3 tego załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane według symbolu PKWiU - Sekcja J ex (65-67).

Zagadnienie dotyczące pożyczek było przedmiotem analizy w jednym z orzeczeń NSA (wyrok z 29 czerwca 1998 r., I SA/Wr 1676/96) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził w nim, iż w przypadku usług pożyczki:

1) obowiązek podatkowy powstaje z momentem wykonania usługi, tzn. otrzymania należnych odsetek lub upływu terminu zapłaty odsetek; obowiązek ten będzie powstawał częściowo, z momentem otrzymania każdej kwoty odsetek lub z upływem każdego terminu zapłaty odsetek,

2) jeżeli wykonanie usługi powinno być udokumentowane fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu od dnia wykonania (częściowego wykonania) usługi,

3) otrzymanie odsetek powinno być dokumentowane fakturami VAT, bez naliczania podatku (sprzedaż zwolniona),

4) udokumentowaną ww. fakturami sprzedaż zwolnioną należy zaewidencjonować w rejestrze sprzedaży i wykazać w deklaracji VAT.

Wobec powyższego, zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu usługi udzielania pożyczek winny być opodatkowane zgodnie z przedstawionym wyrokiem NSA.

Jednocześnie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż odpowiedzi na drugie pytanie udzieli w późniejszym terminie z uwagi na niekompletne dane zawarte w piśmie, dotyczące opodatkowania premii pieniężnej.

W związku z powyższym, wzywa Spółkę do przedstawienia dodatkowych dokumentów między innymi warunków umowy dotyczących udzielania klientom premii pieniężnej z tytułu terminowego regulowania należności za dostawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl