Odprowadzanie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 maja 2006 r. Ministerstwo Finansów Odprowadzanie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 2638 w sprawie podjęcia działań zmierzających do zmian uregulowań prawnych dotyczących odprowadzania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z dnia 10 maja 2006 r. interpelację Pana Posła Bogdana Bojko w sprawie zmiany sposobu przekazywania przez osoby fizyczne 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, uprzejmie informuję.

Podstawę prawną zmniejszenia podatku o 1%, w związku z wpłatami dokonanymi na rzecz organizacji pożytku publicznego, stanowi art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".

Stosownie do postanowień powołanego artykułu podatek dochodowy podlega zmniejszeniu, jeżeli podatnik dokonał darowizny pieniężnej na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego.

Omawiane zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, przy czym limit odliczenia wynosi 1% podatku należnego, wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym.

Zmniejszenie stosuje się, jeżeli dokonane wpłaty:

1) zostały udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego w szczególności wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata,

2) nie zostały odliczone od dochodu, na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy (tj. na podstawie przepisu regulującego odliczenia darowizn) oraz od przychodu lub podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wynika, iż zmniejszenia podatku na zasadach określonych w art. 27d ust. 1 ustawy podatnik dokonuje jedynie w zeznaniu, dla którego podstawę składania stanowią postanowienia art. 45 ust. 1 ustawy (formularze PIT-36 i PIT-37), tj. gdy opodatkowuje swoje dochody według skali podatkowej.

Analogiczne rozwiązania dotyczą podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zmniejszających należny podatek na podstawie art. 14a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (zeznanie roczne PIT-28).

Podkreślić należy, iż wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią odstępstwo od reguły powszechności i równości opodatkowania. W konsekwencji aby z nich skorzystać, należy spełnić wszystkie warunki dotyczące zasad ich stosowania.

Pragnę jednocześnie poinformować Pana Posła, iż opracowany przez resort finansów projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w tym ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewiduje przekazywanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego przez urzędy skarbowe. Podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym podawałby jedynie dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, której konto chciałby zasilić. Wdrożenie nowych zasad wymaga uprzedniej nowelizacji ustawy podatkowej od osób fizycznych. Odpowiednie zapisy legislacyjne są już przygotowywane.

Mając powyższe na uwadze, uprzejmie informuję, iż Minister Finansów podjął konkretne działania zmierzające do uproszczenia przekazywania 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl