Odpowiedź na interpretację poselską w sprawie waloryzacji składek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Odpowiedź na interpretację poselską w sprawie waloryzacji składek.

Z systemowego punktu widzenia iloczyn wskaźników kwartalnych za ostatnie kwartały poprzedzające przejście na emeryturę powinien być równy wskaźnikowi rocznemu. Jednak wyeliminowanie tych różnic spowodowałoby dalsze obniżenie wysokości emerytur według nowego, kapitałowego algorytmu. Właściwe z perspektywy poprawności systemowej byłoby przeprowadzenie działań legislacyjnych, które wyrównywałyby sposób waloryzacji składek dla świadczeń przyznawanych w uprzywilejowanych 11 miesiącach w taki sposób, aby waloryzacja kwartalna składek nie przewyższała waloryzacji rocznej. Oznaczałoby to jednak konieczność wprowadzenia zmian ustawowych prowadzących do obniżenia wskaźników waloryzacji kwartalnej, czego efektem byłoby zmniejszenie wysokości nowo przyznanych świadczeń emerytalnych o ok. 6 - 7 proc., a nawet, jak w 2012 r., o blisko 1 1 proc.

Z punktu widzenia polityki społecznej, której nadrzędnym celem jest ochrona interesu osób znajdujących się w trudnej sytuacji bytowej i materialnej (w tym również emerytów i rencistów), dla resortu realizującego politykę zabezpieczenia społecznego nie do przyjęcia są rozwiązania, które skutkowałyby dalszym obniżaniem świadczeń emerytalnych. Należy bowiem wziąć pod uwagę fakt, że nowo przyznawane świadczenia emerytalne, wyliczane według nowego algorytmu (uwzględniającego wysokość zgromadzonego kapitału i przewidywanego dalszego trwania życia w wieku przejścia na emeryturę), są relatywnie niższe niż świadczenia przyznawane na starych zasadach (przy porównywalnym stażu pracy i osiąganych w trakcie aktywności zawodowej zarobkach).

Dla przykładu: we wrześniu 2013 r. wysokość emerytury przyznanej i wypłaconej według starych zasad wyniosła 2930,38 zł, podczas gdy emerytura przyznana i wypłacona według nowych zasad ukształtowała się na poziomie 1827,20 zł.

Mając pełną świadomość, że w nowym systemie emerytalnym złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu może spowodować przyznanie niższego świadczenia emerytalnego, resort nie może proponować zmian, które pogarszałyby sytuację osób przechodzących na emeryturę w pozostałych 1 1 miesiącach. Stąd ubezpieczeni sami będą musieli podjąć decyzję, czy przejdą na emeryturę w czerwcu, czy też w innych miesiącach, otrzymując wyższe świadczenie.

Opublikowano: Rzeczposp. PiP 2014/9930/5