Odliczenie od podatku darowizny

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Odliczenie od podatku darowizny

Pytanie:

Spółka akcyjna przekazała darowiznę pieniężną na rzecz Urzędu Miasta tytułem dofinansowania zadania inwestycyjnego pod nazwą - budowa wodociągu, kanalizacji i oczyszczalni ścieków - w jednej z podmiejskich wsi. Zadanie inwestycyjne realizowane jest przez Miasto i Gminę, przy współudziale środków społecznych. W tym celu powołany został Społeczny Komitet budowy wodociągu, kanalizacji i oczyszczalni ścieków zrzeszający mieszkańców, którzy partycypują w kosztach inwestycji.

Czy dofinansowanie w/w inwestycji poprzez przekazanie pieniędzy na rachunek bankowy Urzędu Miasta, można potraktować jako darowiznę podlegającą odliczeniu od dochodu:

1. przeznaczoną na wspieranie inicjatyw społecznych w zakresie zaopatrzenia wsi w wodę w części dotyczącej budowy wodociągu i kanalizacji.

2. na cele ochrony środowiska w części dotyczącej budowy oczyszczalni ścieków.

Zdaniem spółki w opisanym stanie faktycznym znajduje zastosowanie art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odpowiedź:

Odpowiadając na pytanie, uprzejmie wyjaśniam, że możliwość odliczenia od dochodu darowizn na enumeratywnie wymienione cele, m.in. na cele ochrony środowiska, przewiduje art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.).

Za darowizny na ochronę środowiska uznawane są darowizny na cele określone w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196). Ochrona środowiska w rozumieniu wymienionej ustawy polega m.in. na przeciwdziałaniu lub zapobieżeniu szkodliwym wpływom na środowisko powodującym jego zniszczenie, uszkodzenie lub, zanieczyszczenie, zmiany cech fizycznych lub charakter elementów przyrodniczych. W zakresie ochrony wód, ochrona środowiska polega na racjonalnym gospodarowaniu ich zasobami, zapobieganiu lub przeciwdziałaniu naruszaniu równowagi przyrodniczej i wywoływaniu w wodach zmian powodujących ich nieprzydatność dla ludzi, świata roślinnego lub zwierzęcego albo dla gospodarki narodowej.

W świetle powyższego nie ma przeszkód, aby Podatnik, który dokonał darowizny na budowę oczyszczalni ścieków, mógł wydatki te odliczyć od dochodu, jako darowizny mieszczące się w zakresie celu ochrony środowiska, przy spełnieniu warunku prawidłowego udokumentowania wydatków. Wysokość tych odliczeń nie może przekroczyć 10% dochodu do opodatkowania.

Ponadto należy zauważyć, iż na podstawie w/w przepisu, odliczeniu podlegają także darowizny na cele zaopatrzenia wsi w wodę, czy na budowę kanalizacji na obszarze gminy wiejskiej. Odliczeniu podlegają tylko darowizny, a więc kwoty, których przekazanie wynika z zawarcia umowy darowizny określonej przepisami art. 888-902 k.c. Umowa darowizny polega na bezpłatnym, nieekwiwalentnym świadczeniu darczyńcy kosztem swojego majątku, a więc nie wiąże się z uzyskaniem jakiegokolwiek dobra albo z zapłatą za wykonanie usługi.

Art. 18 ust. 1a wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych postanawia, że łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć 15% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3, a także, że odliczeniu nie podlegają darowizny na rzecz:

1. osób fizycznych,

2. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

W przedstawionym stanie faktycznym, kwoty darowizn przekazane na konto inwestora, który spełnia powyższe warunki, podlegają odliczeniu od dochodu.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl