Obowiązkowa opłata roczna na rzecz BFG za rok 2001 wnoszona przez banki zrzeszające i regionalne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 grudnia 2000 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny Obowiązkowa opłata roczna na rzecz BFG za rok 2001 wnoszona przez banki zrzeszające i regionalne.

W związku ze zbliżającym się terminem tworzenia funduszu ochrony środków gwarantowanych na rok 2001 oraz podjętymi przez Radę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego uchwałami:

*

Nr 24/2000 z dnia 30 listopada 2000 r. w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej obowiązkowej opłaty rocznej na rok 2001 wnoszonej na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przez podmioty objęte obowiązkowym systemem gwarantowania oraz terminu jej wniesienia (załącznik Nr 1),

*

Nr 25/2000 z - dnia 30 listopada 2000 r. w sprawie ustalenia na rok 2001 stawek procentowych określających wysokość funduszu ochrony środków gwarantowanych, tworzonych przez podmioty objęte obowiązkowym systemem gwarantowania (załącznik Nr 2).

Zarząd Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przekazuje poniżej ustalenia, które ujednolicą praktyczne wykonywanie zobowiązań wynikających z powyższych uchwał przez banki spółdzielcze.

I. Obowiązkowa oplata roczna na rzecz BFG za rok 2001.

Obowiązkowa opłata, roczna za rok 2001 winna być wniesiona przez wszystkie banki do dnia 15 marca 2001 r. na rachunek Nr 10101023-710000131-0 prowadzony w Głównym Oddziale Walutowo-Dewizowym NBP w Warszawie pod nazwą "Bankowy Fundusz Gwarancyjny".

Podstawę naliczenia opłaty obowiązkowej za rok 2001 stanowi stan aktywów bilansowych, gwarancji, poręczeń oraz innych zobowiązań pozabilansowych (pomniejszonych o linie kredytów przyrzeczonych) ważonych ryzykiem na dzień 31 grudnia 2000 r. Obowiązkowe opłaty roczne pochodzące z banków spółdzielczych powinny być uzgadniane i odprowadzane do BFG za pośrednictwem banków zrzeszających bądź regionalnych.

Wpłata zbiorcza - za banki zrzeszone - powinna zostać dokonana na rachunek BFG w terminie przewidzianym uchwałą Rady Funduszu. Jednocześnie w tym samym terminie bank zrzeszający (regionalny) nadeśle do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wykaz indywidualnych opłat rocznych od zrzeszonych banków spółdzielczych (wzór według załącznika Nr 3) oraz rozliczenia opłaty sporządzone przez każdy bank spółdzielczy (jako załącznik do wykazu) według wzoru stanowiącego załącznik Nr 4 do niniejszego pisma.

II. Fundusz ochrony środków gwarantowanych

W dniu 2 stycznia 2001 r. wszystkie banki (w tym banki spółdzielcze) zobowiązane są utworzyć fundusz ochrony środków gwarantowanych, o którym mowa w uchwale Nr 25/2000 Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Informację zbiorczą sporządzoną według załącznika Nr 5, o utworzonym przez banki spółdzielcze na rok 2001 funduszu należy przesłać do BFG w terminie do 15 grudnia 2000 r. wraz z wykazem sporządzonym według wzoru jak w załączniku Nr 6.

Podstawę ustalenia funduszu na rok 2001 stanowi stan depozytów za październik 2000 r. przyjmowany do wyliczenia rezerwy obowiązkowej odprowadzanej do NBP w listopadzie.

Papiery wartościowe, stanowiące pokrycie funduszu, zakupione w 2000 r. wycenia się wg. ceny sprzedaży na koniec grudnia, zaś ewentualnie zakupione w 2001 r. wg. ceny nabycia.

III. Sprawy różne

Przypominamy, że zarówno z tworzenia funduszu ochrony środków gwarantowanych jak i wnoszenia obowiązkowej opłaty rocznej zwolnione są - zgodnie z ustawą - jedynie banki spełniające warunki gwarancji tj. po ogłoszeniu przez sąd ich upadłości. Zwolnienie banku przez Narodowy Bank Polski z obowiązku odprowadzania części bądź całości rezerwy obowiązkowej nie zwalnia banku z obowiązku tworzenia funduszu ochrony środków gwarantowanych.

Ustawodawca nie wyposażył organów BFG w upoważnienie do rozpatrywania wniosków o prolongatę terminu, czasowe zawieszenie obowiązku tworzenia funduszu ochrony środków gwarantowanych, odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę w regulowaniu zobowiązań.

Na wszystkich bankach, również tych, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej lub realizują programy naprawcze ciąży obowiązek spełnienia warunków ustawy o BFG.

Uprzejmie prosimy Pana Prezesa o przekazanie powyższych informacji zrzeszonym bankom spółdzielczym oraz stosownym służbom w banku zrzeszającym (regionalnym).

Dziękując za dotychczasową współpracę wyrażamy nadzieję, że będzie ona dalej przebiegać w owocny i konstruktywny sposób.

Opublikowano: www.bfg.pl