Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży nieruchomości

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 grudnia 2003 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży nieruchomości

Treść pytania:

Podatniczka zawarła związek małżeński w dniu 8 września 1989 r. Przed zawarciem związku małżeńskiego tj. 18 maja 1987 r. małżonek nabył nieruchomość - działkę.

W dniu 28 marca 2003 r. małżonkowie, umową zawartą w formie aktu notarialnego, rozszerzyli ustawową wspólność majątkową na wszelkie prawa nabyte przez każdego z małżonków zarówno przed jak i po zawarciu związku małżeńskiego.

W dniu 7 października 2003 r. podatnicy sprzedali powyższą nieruchomość. Pojawiła się wątpliwość czy podatniczka zobowiązana jest do złożenia deklaracji PIT-23 i zapłacenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Zdaniem podatniczki w przedstawionej sytuacji, w efekcie rozszerzenia wspólności majątkowej nie nastąpiło zbycie nieruchomości przez jej dotychczasowego właściciela, nie nastąpiło również jej nabycie przez podatniczkę. Podatniczka nie nabyła bowiem przedmiotowej nieruchomości ani w drodze kupna, ani w drodze darowizny. Nie nastąpiło więc jej zbycie przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nieruchomość została nabyta. Podatniczka uważa, iż nie ma obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego i składania deklaracji PIT-23.

Odpowiedź udzielona podatnikowi:

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, iż zgadza się ze stanowiskiem podatniczki o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176, z późn. zm.) opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Włączenie do wspólnego majątku małżonków, w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową, nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka nie stanowi nabycia tej nieruchomości, w rozumieniu powołanego wyżej przepisu, przez drugiego małżonka.

Skutkiem zawarcia umowy rozszerzającej wspólność majątkową jest zmiana statusu nabytej uprzednio przez jednego z małżonków nieruchomości. Wspólność majątkowa małżeńska jest współwłasnością łączną, charakteryzującą się m.in. bezudziałowością. Dopiero po jej ustaniu stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych, przy czym zaznaczyć należy, że udziały te nie muszą być równe.

Przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Ponieważ w w/w sytuacji nie można określić udziałów, podatkiem dochodowym z tytułu sprzedaży nieruchomości należałoby w równym stopniu obciążyć oboje małżonków.

Do zapłaty podatku dochodowego zobowiązany byłby więc również małżonek, który był właścicielem przedmiotowej nieruchomości dłużej niż 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nieruchomość została nabyta.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości podziału przychodu ze sprzedaży przypadającego małżonkom. Brak możliwości określenia jaka część uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości przypada na każdego z małżonków powoduje, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Opublikowano: www.is.poznan.pl